Як передається вірус папіломи людини? Чи можна заразитися?

шляхи передачі вірусу папіломи людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) являє собою дуже поширене захворювання, від якого не захищені ні діти, ні дорослі. Заразитися цією інфекцією досить просто, адже її клітинки знаходяться навколо нас і зберігають свою життєздатність без носія протягом довго часу.

Крім того вона може оселитися в організмі людини непомітно і не буде проявляти себе до певного моменту. Весь цей час заражений об'єкт, є рознощиком хвороби, через що передається ВПЛ як людям, випадково опинилися з ним поруч, так і членам його сім'ї.

Папилломавирус - провокатор розвитку онкології

Практично у кожної третьої людини на тілі з'являються невеликі нарости, які спочатку здаються нешкідливими і безпечними. При виявленні таких новоутворень першою реакцією хворого стає їх здирання або виведення народними способами.

Насправді подібні дії нерідко завдають непоправної шкоди здоров'ю, так як неправильне видалення папіломи може спровокувати активне розростання епітеліальних тканин. Саме це сприяє швидкому поширенню ВПЛ в організмі, а в деяких випадках навіть викликає мутацію клітин шкіри з наступним переродженням в ракову пухлину.

На сьогоднішній день вчені розділили всі типи папіломавірусу на три категорії:

 • безпечні;
 • низькоонкогенні;
 • високоонкогенні.

До цих груп відносяться певні різновиди захворювання, які мають свій рівень ймовірності трансформації наросту в ракову пухлину. Вірус з низькою і високою онкогенні при попаданні в організм проникає в геном клітин епітелію, що змінює їх структуру і викликає появу злоякісної пухлини. В цьому випадку пацієнту потрібне негайне професійне лікування, так як при ігноруванні цієї проблеми все може закінчитися летальним результатом. Займатися самостійною боротьбою з хворобою не варто, тому що вилікувати її без допомоги фахівця все одно не вийде.

Важливо!У медичній практиці зустрічаються прецеденти, коли у пацієнта виявляється безпечна форма папіломавірусу, але під впливом зовнішніх факторів, частіше через механічних пошкоджень наросту, папіломи все одно перероджуються в онкологію.

Як передається вірус папіломи людини

Всі типи захворювання, онкогенні і безпечні, поширюються однаковими шляхами. ВПЛ може передаватися одним з трьох варіантів:

 • статевий акт з інфікованою особою;
 • передача інфекції від матері до дитини в період вагітності (вертикальний спосіб);
 • передача побутовим шляхом.

Підвищує ймовірність підхопити хворобу наявність пошкоджень на шкірі. Через дрібні садна або подряпини вірусні клітинки швидко проникають всередину шкірного покриву і починають поширюватися по всьому організму. Крім цього збільшити шанси на інфікування можуть такі чинники:

 • ослаблення захисних функцій організму (сезонне або післяопераційне);
 • наявність дисбактеріозу кишечника або порушень нормальної мікрофлори в піхві;
 • авітаміноз;
 • алкогольна залежність;
 • венеричні захворювання, зокрема гонорея, сифіліс, трихомоніаз
 • діабет будь-якого типу;
 • загострення будь-якого хронічної хвороби;
 • вагітність на будь-якому терміні;
 • часте перебування в стресових ситуаціях.

Крім цього найбільш схильними до інфікування папіломавірусом є курці «зі стажем», а також жінки, що приймають протизаплідні таблетки комбінованого типу.

Передача ВПЛ статевим шляхом

як можна заразитися вірусом папіломи людини

При ослабленому імунітеті секс з хворою людиною - це стовідсотковий спосіб зараження папіломавірусною інфекцією. З огляду на такого високого ризику передачі збудника захворювання лікарі наполягають на відмові від ведення безладних статевих зв'язків і рекомендують вступати в інтимні стосунки лише з перевіреним статевим партнером.

Дослідження природи папіломавірусу допомогли встановити, що практично в 75% випадків джерелом зарази є чоловік. Однак це не означає, що більшість інфікованих представниць прекрасної статі не є розповсюджувачем ВПЛ. Підвищити шанси на передачу вірусу папіломи людини від жінці до чоловіка може наявність зовнішніх симптомів захворювання - кондилом, які знаходяться на слизових оболонках внутрішніх органів. При цьому навіть міцний імунітет не завжди здатний захистити від даного типу папіломавірусної інфекції.

Існує думка, що підхопити хворобу можна тільки при звичайному сполученні (проникнення пеніса в піхві). Але насправді це не так. Медики говорять про те, що клітини вірусу поширюється незалежно від того, яким способом відбувається статевий контакт з носієм. Це може бути:

 • оральний секс;
 • дотик руками до статевого органу;
 • анальний секс;
 • статевий акт без проникнення.

Крім того вірус міститься в слині, тому можна заразитися ВПЛ навіть через простий поцілунок.

Чи захистить презерватив від хвороби?

Виробники бар'єрних контрацептивів говорять про те, що презерватив здатний на 99% запобігти зараженню будь-якими захворюваннями, що передаються статевим шляхом. Звідси виникає цілком логічне запитання, чи працює він при папіломавірусу?

як захиститися від аіруса папіломи людини

ВПЛ є унікальною інфекцію, від якої не існує абсолютного захисту. Тому навіть презерватив не дасть повної гарантії того, що зараза не передасть від носія до здорової людини при сполученні. Це пояснюється тим, що у інфікованого об'єкта клітини вірусу знаходяться по всьому кожному покрову і якщо надіти презерватив, то папіломавірус потрапить всередину організму ні до контакті зі статевими органами, а при дотику з іншими частинами тіла.

Звичайно, це не означає, що презерватив являє собою даремний спосіб контрацепції. Незважаючи на те, що він не захищає від ВПЛ, він перешкоджає передачі інших більш серйозних захворювань, а також охороняє від незапланованої вагітності.

Важливо!При наявності міцного імунітету ймовірність заразитися ВПЛ в процесі статевого акту практично нульова, проте лікарі рекомендують не виключати таку можливість і вживати додаткових заходів обережності, наприклад, регулярно пити імуномодулюючі препарати.

Вертикальний спосіб зараження

Вертикальний спосіб передачі вірусу є зараження дитини в період внутрішньоутробного розвитку або при його проходженні через родові шляхи.

Інфікування відбувається приблизно до шостого тижня вагітності, в той час, коли у дитини ще не сформувалися бронхіоли і альвеоли. У цей момент у плода починає розвиватися респіраторний папіломатоз. Якщо при народженні малюка у нього діагностовано утруднене дихання через наростів в дихальних шляхах, то лікарі проводять хірургічну операцію. Медикаментозна терапія в цьому випадку марна.

Якщо майбутня мати заразилася папіломавірусом після 6 тижнів вагітності, то передатися вірус зможе при пологах. Дитина позбавляється плацентарної захисту і проходить через родові шляхи, де відбувається інфікування.

Лікування ВПЛ у вагітних

При виявленні вірусу папіломи людини без зовнішніх ознак, лікарі призначають жінці прийом імуностимулюючих препаратів. Якщо у майбутньої матусі з'явилися кондиломи на стінках піхви або шийки матки, то вони підлягають видаленню. Зробити це можна за допомогою:

вірус папіломи людини при вагітності
 • лазеротерапії;
 • електрокоагуляції;
 • радіохвильової деструкції.

В особливо важкому випадку пацієнтці призначають проведення хірургічної операції. До цього методу вдаються тільки тоді, коли новоутворення перевищує 5 см або є підозра на онкологію.

При заздалегідь встановленого діагнозу папіломавірусу вагітній жінці роблять кесарів розтин. Це єдиний спосіб захистити дитину від зарази.

Дуже часто папіломавірус проявляється вже після настання вагітності. Причиною цього стало тимчасове зниження захисних функцій організму. При відсутності наростів на стінках піхви або шийки матки ніякого лікування не призначають. Зазвичай після народження малюка зовнішні ознаки ВПЛ зникають самостійно.

Передача вірусу побутовим шляхом

При діагностуванні папіломавірусу в однієї людини можна з 90% впевненістю говорити про те, що воно вже передалося всім іншим членам його сім'ї. Заражатися ВПЛ в домашніх умовах можна:

 • при носінні взуття чи одягу хворої людини;
 • при загальному користуванні рушниками, мочалками і іншими предметами особистої гігієни;
 • через слину при використанні посуду або зубної щітки;
 • після користування одним верстатом для гоління (найбільший ризик інфікування при порізі шкіри).

Інші способи поширення зарази

Крім всіх перерахованих шляхів передачі папіломавірусу підчепити збудника хвороби цілком реально:

 • в лазні, сауні або басейні;
 • в громадському транспорті (основний місце скупчення вірусних клітин - поручні, сидіння, двері);
 • при рукостисканні з хворою людиною;
 • при використанні ліфтів, ескалаторів;
 • в манікюрному салоні (при недостатній стерилізації інструментів).

Не так давно була опублікована інформація про те, що практично 20% випадків інфікування папіломавірусом відбувається при переливанні донорської крові. Крім того найбільшому ризику зараження піддається персонал лікарень і клінік, який може вдихнути клітинки хвороби при контакті з хворим. В цьому випадку медична маска є слабким способом захисту.

Вакцинація - гарантована безпека від ВПЛ?

Про користь вакцинації при вірусі папіломи людини чули багато, але мало хто знає, що навіть цей спосіб не є запорукою повної безпеки від інфекції.

На сьогоднішній день існує два види профілактичних ліків. Помилково припускати, що вони захищають від усіх існуючих видів папіломавірусу. Їх склад допомагає вберегти себе тільки від декількох різновидів ВПЛ, які відносяться до онкоопаснимі типам - 6, 11, 16, 18.