Лікування папілом на шкірі: розглянемо всі існуючі методи лікування та заходів профілактики

Папілома - це утворення на шкірі вірусного типу, відоме в народі як звичайна бородавка. Заражаються ним як чоловіки, і жінки, причому однаково. Якщо виникла така освіта, то за допомогою слід звертатися до лікаря-дерматолога.

Механізм зараження вірусом папіломи

звернення до лікаря при папіломах

Більшість дітей батьки лякають тим, що бородавки виникають у тих, хто чіпає жаб, проте ця помилка – лише казка для дітей. Найприкріше полягає в тому, що багато дорослих продовжують у це вірити, причому зовсім дарма. Жаба – це найкорисніша тварина.

Механізм зараження папіломо-вірусною інфекцією має знати кожна людина, щоб убезпечити себе від зараження. Найчастіше заразитися можна від людини, на шкірі якої вже є бородавки.

Тобто, шляхів передачі вірусу лише три:

 • контактний (від хворої людини до здорової при побутовому контакті);
 • вертикальний (від матері до плоду у її утробі);
 • статевий (за наявності сексуального контакту з хворою людиною).

Всі шляхи передачі заслуговують на більш детальний розгляд.

Контактний шлях передачі вірусу папіломи

 • передається через рукостискання;
 • при використанні чужих засобів гігієни (манікюрні ножиці, мочалки, рушники, бритви);
 • при носінні нижньої білизни та чужого одягу;
 • ходіння в громадські басейни, душі, сауни, лазні.

Вертикальний шлях передачі вірусу папіломи

папілома на пальці руки

Такий шлях зараження бородавками зустрічається дуже рідко, однак, і він має бути в сучасному житті. Механізм у тому, що інфекція передається плоду при народженні.

До нього вірус потрапить через плаценту, тому що у плода ще не сформовані бронхи та альвеоли. У такому разі у дитини виникає респіраторний папіломатоз.

Якщо після народження малюка у нього спостерігається порушення дихання, проводиться обстеження, після якого може бути призначене медикаментозне лікування або оперативне втручання. Останній варіант застосовується набагато частіше, тому що має більше шансів на одужання.

Але ризик виникає тоді, коли в матері є папіломи на зовнішніх та внутрішніх статевих органах. Якщо її мучать бородавки, скажімо, на обличчі, то побоюватися за здоров'я дитини не треба. Крім того, небезпечно, коли у матері бородавки на грудях дитина може заразитися під час процесу годування.

Статевий шлях передачі вірусу папіломи

Високим є ризик заразитися у тих людей, які ведуть безладне статеве життя. Часто заражаються гомосексуалісти, оскільки під час статевих контактів вони більше травмуються слизові оболонки.

Зовсім не кожна людина, яка контактує з хворим на папіломи може заразитися. В основному, зараження відбувається тоді, коли у людини ослаблений імунітет, або пошкоджені шкірні покриви:

 • рани чи тріщини;
 • садна і подряпини;
 • мозолі та розчесані укуси комах.

Клінічні прояви папілом

 • бородавка проявляється як тілесний, рожевий чи коричневий наріст на шкірі;
 • розташовуються папіломи як поодинці, і невеликими групками;
 • якщо мова заходить про коділоми, то вони локалізуються в області статевих органів та анального отвору;
 • папіломи звичайні бувають часто на руках та ногах.

Діагностика папілом

Хорошому дерматологу зазвичай не важко поставити діагноз папіломо-вірусної інфекції, так як симптоми говорять самі за себе. На шкірі спостерігається утворення характерного кольору та розміру. При опитуванні хворого лікар розпитує про його вік, про статеві зв'язки, про те, чи хтось не хворий на таке захворювання з його членів сім'ї. Для повного підтвердження про те, що це саме папілома, хворому призначають низку аналізів та лікування. На повторне обстеження він повинен з'явитись через 2 місяці та продемонструвати результати, яких він досяг у лікуванні цього захворювання.

Увага! Потрібно з самого початку мати на увазі, що папілома - це підступне захворювання, і швидко воно не проходить. Іноді бородавки можуть пройти лише за кілька років.

Лікування папілом

лікар обирає метод лікування папіломи

Для того, щоб папіломи пішли якнайшвидше, потрібно дотримуватися кількох рекомендацій щодо свого власного способу життя, а саме:

 • дотримуватися принципів правильного харчування, якщо треба, то дотримуватися дієти;
 • проводити процедури загартовування;
 • бути фізично активним. Це не означає, що потрібно подаватися у професійні спортсмени, але й пускати коріння у диван також не варто. Потрібно хоча б іноді ходити пішки;
 • вживати вітамінно-мінеральні комплекси;
 • якщо імунітет дійсно слабкий, то сходити до дільничного лікаря і попросити виписати ліки для підвищення імунітету.

Щодо радикальних методів лікування папілом, то до них відносяться.

Лікування папілом за допомогою лазера

Це найпоширеніша процедура видалення бородавок. На одне утворення витрачається близько 30 секунд, бородавка ніби розчиняється під впливом лазера. Процедура проводиться під місцевим знеболенням, тому нічого страшного у ній немає. Крові при процедурі не буде, оскільки лазер запечатує кровоносні судини. Ризика заразитися якоюсь інфекцією теж немає.

Єдине, що на місці віддаленої бородавки утворюється кірка, яку в жодному разі не можна видаляти і колупати, вона відпаде сама, коли це буде потрібно. Лазером можна видаляти бородавки на обличчі, статевих органах, у пахвових западинах, тобто навіть там, де шкіра ніжна і легко ушкоджується. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, то на місці бородавки не залишиться жодного шраму та сліду, і дуже скоро про неї можна буде забути.

Видалення папілом радіохвиль

Апарат для радіохвильового видалення бородавок називається Сургітрон. Механізм його дії схожий з механізмом дії лазера, відмінність полягає лише в тому, що лазер негативніше впливає на зір людини. Після видалення бородавки радіохвиль теж залишиться скоринка, якщо її не колупати, то шрамів теж не буде.

Видалення папіломи рідким азотом

Процедура припікання папілом рідким азотом проходить швидко і безболісно. Температура рідкого азоту низька, тому лікар маже їм бородавку і за кілька днів вона просто відвалюється сама собою.

Головне у цій процедурі – правильно нанести рідкий азот. Якщо нанести його занадто багато, то це викликає обмороження тканин, а якщо мало, то це просто не принесе жодного ефекту. Тому, щоб процедура мала успіх, потрібно звертатися до справді досвідченого фахівця.

Увага! Припікання папіломи рідким азотом краще не робити на обличчі, тому що на місці бородавки залишається почервоніння, але зазвичай воно проходить через кілька днів.

Видалення папіломи електрокоагуляцією

Такий метод вважається застарілим, тому що видалення бородавки за допомогою електроножа болісне та залишає шрами. Суть у тому, що хірург розжареним електроніжем вирізує бородавку до її заснування.

Ця методика застосовувалася раніше, коли ще не знали про методику видалення бородавок за допомогою лазера та радіохвиль. Зараз електрокоагуляція застосовується дуже рідко, а якщо й застосовується, то тільки в маленьких містах, у тих лікарнях, які ще не оснащені сучасним якісним обладнанням.

Висічення скальпелем

Цей метод усунення бородавок теж вважається давно застарілим. Навіть якщо бородавки з'явилися у важкодоступних для лікування місцях, на статевих органах, в області гортані, в сечівнику, грамотні лікарі все одно намагаються застосовувати тільки сучасні засоби видалення папілом.

Як видалити папіломи самостійно

Перш ніж приймати рішення про видалення папілом у домашніх умовах, потрібно знати деякі моменти, які допоможуть уникнути прикрої помилки:

 1. Не потрібно видаляти будинки освіти в області статевих органів, краще одразу звернутися до лікаря.
 2. Це саме стосується і бородавок на обличчі. Необережність і недбалість можуть призвести до того, що на обличчі залишиться шрам і про це доведеться шкодувати все життя.
 3. Не потрібно намагатися видаляти самому бородавки з ознаками запалення, кровотечі, великі за розміром, бородавки, при натисканні на які відчувається біль.

Як вилікувати бородавку за допомогою народних засобів

Якщо йдеться про видалення папіломи народними засобами, то, по-перше, потрібно використовувати адекватні і не найагресивніші способи, щоб не доводилося йти до лікаря як з бородавкою, так і з наслідками її невдалого видалення. По-друге, до лікаря краще все-таки сходити і розповісти про ті засоби, за допомогою яких Ви збираєтесь лікувати свою освіту на шкірі. Деякі методи лікар може схвалити, а деякі спростувати.

часник для лікування папіломи
 • На ранніх стадіях захворювання бородавку можна видалити за допомогою шкаралупи курячих яєць. Для цього потрібно зварити яйце круто, очистити його так, щоб на шкаралупі залишилося трохи білка і прикладати цю шкаралупу до місця утворення папіломи.
 • Добре допомагає при такій недузі сік чистотілу. Потрібно брати свіжий сік і змащувати їм бородавку. Робити це потрібно чим частіше, тим краще, в ідеалі – 5-6 разів на день. Бажано давати соку вбиратися. Лікуватися за допомогою чистотілу потрібно довго, допоки бородавка повністю не зникне.
 • Лікуватися від вірусу папіломи можна за допомогою картопляного соку. Основна перевага цього засобу полягає в тому, що лікуватися ним можна як завгодно довго, це не принесе організму жодної шкоди. Для лікування бородавок потрібно використовувати бульби червоної картоплі. Картопліну потрібно очистити звичайним способом, видалити всі очі, ретельно вимити в проточній воді, натерти на дрібній тертці і кілька разів процідити через марлю. Отриманий сік у кількості половини склянки потрібно вживати за півгодини перед кожним їдою. Лікуватися потрібно, поки бородавка повністю не зникне.
 • Вважається, що добре допомагає від папілом лікування якісним спиртом, горілкою або самогоном. Для цього доведеться завести окрему пляшку і в жодному разі з неї не пити. Потрібно лише прикласти шийку пляшки до місця утворення бородавки та перевернути пляшку, таким чином, бородавка омивається, з її поверхні вбиваються усі хвороботворні мікроби. Вже за кілька днів бородавка має почорніти і сама собою відвалитися.
 • Позбутися папілом будь-якого виду і в будь-якому місці можна за допомогою всім відомої капусти броколі. Для цього потрібно подрібнити до стану кашки однакову кількість самої капусти та її квіток та вживати як мінімум по чайній ложці незадовго до їди. Якщо бородавок багато, дозу потрібно збільшувати. Це засіб добре тим, що воно не принесе організму абсолютно ніякої шкоди, а тільки зміцнить його. Але не потрібно плекати на рахунок нього ілюзій, ефект не настане миттєво.
 • Увага! Багато людей просто не виносять капусту броколі, але якщо вони вирішили почати лікуватися за її допомогою, то їм дозволяється запивати такі ліки невеликою кількістю води.

 • Допомагає позбутися папілом та натуральний квітковий мед. Потрібно лише прикладати до місця поразки марлю з невеликою кількістю цього зілля.

Профілактика освіти папілом

 1. Пошкодження на шкірі, навіть найдрібніші, подряпини, порізи та тріщини потрібно відразу ж обробляти антисептиком.
 2. Користуватися потрібно виключно своїми засобами особистої гігієни і наполягати на тому, щоб усі члени сім'ї суворо дотримувалися цього правила.
 3. У громадських душах, лазнях, саунах та басейнах потрібно користуватися гумовими тапочками, а не бігати босоніж.
 4. Обов'язково дотримуватись вірності своєму партнеру, того ж вимагати і від нього. Якщо трапляється статевий зв'язок з людиною, в якій ви не впевнені на 100%, то користуватися презервативом обов'язково.

Бородавки у дітей

вірус папіломи людини та її лікування

Часто діти приносять на руках бородавки із дитячого садка. Для того, щоб таке явище не повторювалося раз на раз, потрібно прищепити дитині елементарні правила гігієни:

 1. Якомога частіше мити руки. Для того, щоб ця процедура проходила правильно, в садок потрібно давати дитині мило та рушник, а цей рушник якнайчастіше забирати додому прати.
 2. Попередити дитину про те, що бородавки – це заразно, наполягти на тому, щоб вона уникала близьких контактів у тих, на чиїх руках вона помітила таку освіту, не трималася з ними за руки, не сиділа надто близько, а якщо таке трапилося, наприклад, під час колективної гри або водіння хороводу, щоб відразу йшов мити руки.
 3. Пояснити дитині, щоб вона була обережна, намагався не подряпати і не поранити руки та ноги (на цих місцях найчастіше бувають бородавки).

Увага! Крім того, батьки повинні стежити за здоров'ям дитини, зміцнювати її імунітет, стежити за правильним харчуванням і фізичною активністю.

Таким чином, папіломи - це таке захворювання, яке набагато простіше попередити, ніж потім від нього страждати.