Бородавки: причини появи та методи лікування

Бородавки є доброякісні безболісні утворення на шкірі, найчастіше вони доставляють пацієнту лише моральний дискомфорт, оскільки бородавки, що локалізуються на відкритих ділянках шкіри, виглядають неестетично. Вони можуть бути у людей будь-якого віку, незалежно від статі. Про причини появи бородавок та сучасні методи їх лікування ми розповімо в цій статті.

Причини появи бородавок

вірус папіломи людини як причина появи бородавок

Причина утворення бородавок – вірус папіломи людини, що передається контактно-побутовим (при рукостисканні, користуванні загальними побутовими предметами, ходінням босоніж у громадських місцях тощо) або статевим шляхом. Сам носій вірусу може і не мати ніяких зовнішніх проявів. Інкубаційний період здатний тривати до півроку, тому встановити, коли і де відбулося зараження, часто не вдається.

Існує ряд факторів, що схильні до появи бородавок:

  • мікротравматизація шкірного покриву;
  • постійна мацерація шкіри (підвищена пітливість, робота у вологому середовищі);
  • зниження імунітету;
  • носіння тісного взуття може спровокувати появу підошовних бородавок.

Як лікувати бородавки?

У багатьох випадках через якийсь час після появи бородавки зникають самостійно при відновленні імунного статусу. Але багато хто воліє не чекати, поки проблема вирішиться сама собою, і видаляють бородавки самостійно або звернувшись до лікаря. Видаляти бородавку в домашніх умовах можна тільки в тому випадку, якщо ви впевнені, що вона.

Існує ряд захворювань, при яких на шкірі можуть з'являтися елементи, що зовні схожі на бородавки, але лікуються він абсолютно іншими методами і застосування засобів для лікування бородавок неприпустимо.

Не варто намагатися видалити самостійно, а краще звернутися до лікаря, якщо бородавка має нечіткі межі, неоднорідний колір, швидко збільшується в розмірах, свербить, кровоточить, болить, травмується, а також при появі генітальних бородавок.

Вилучення бородавок хімічними речовинами

Для видалення бородавок застосовуються хімічні речовини – їдкі луги чи кислоти, що викликають відмирання тканин. Застосовувати цей метод не рекомендується, проте багато хто вибирає саме його, тому що немає необхідності витрачати час на відвідування лікаря. Засоби для видалення бородавок можна придбати в аптеці, найбільш популярними з них є саліцилова кислота та «Суперчистотіл». Слід зазначити, що нічого спільного з чистотілом – рослиною, сік якої в народній медицині застосовують для лікування бородавок, цей препарат не має (він є гідроокис калію та натрію).

Засіб слід наносити лише на бородавку, уникаючи попадання на здорову шкіру. Щоб захистити оточуючі здорові тканини від випадкового хімічного опіку, рекомендується змащувати шкіру навколо бородавки дитячим кремом або наклеювати на неї пластир, в якому попередньо вирізається отвір за формою та розміром бородавки. Через кілька днів після застосування засобу бородавка починає чорніти, потім відпадає. На її місці може залишитися ледь помітний дефект, але іноді зберігаються помітні шрами.

Не рекомендується застосовувати хімічний метод для видалення бородавок на обличчі, шиї, в області декольте, геніталій, а також людям з чутливою шкірою, що особливо схильні до утворення келоїдних рубців, і у дітей. Також не варто видаляти одночасно всі бородавки: якщо вони мають великі розміри, то за одну процедуру слід видаляти одну-дві, якщо бородавки невеликі - не більше чотирьох-п'яти.

Метод кріодеструкції

Цей метод вважається найкращим для видалення бородавок, він практично безболісний, завдяки чому може застосовувати навіть у дітей. Ще однією його перевагою є те, що після видалення бородавки на шкірі не залишається косметичних дефектів.

Видалення бородавок відбувається заморожуванням рідким азотом протягом 10–30 секунд (залежно від розміру). Спочатку бородавка біліє і стає щільною, через кілька годин на її місці утворюється бульбашка. Протягом тижня він поступово висихає (розкривати його не можна), скоринка має самостійно відпасти через кілька тижнів, дефект на шкірі через деякий час зникає безвісти.

Зазвичай для видалення бородавок достатньо одного заморожування, але для підошовних може знадобитися кілька процедур, які виконуються з інтервалом 2-3 дні.

Електро- та лазерокоагуляція

електрокоагуляція для видалення бородавки

За допомогою тонкого металевого інструменту, яким подається високочастотний струм, бородавка «зрізається», цей метод практично безкровний, виконується під місцевою анестезією, а ризик занесення інфекції мінімальний. Цим способом рекомендується видаляти бородавки, коли необхідно відправити матеріал на гістологічне дослідження. Через 1-2 тижні скоринка, що утворилася на місці припікання, відпадає.

Принцип способу лазерокоагуляції схожий з описаним вище. Бородавка пошарово віддаляється під місцевою анестезією за допомогою лазера, на її місці утворюється невелике заглиблення, яке самостійно вирівнюється за кілька тижнів.

Хірургічне видалення бородавок

Цей метод застосовується рідко в тих випадках, коли бородавки мають великі розміри або є кілька бородавок, що злилися в одну. Під місцевим знеболюванням тканини січуться, після чого обов'язково вирушають на гістологічне дослідження, а розріз на шкірі зашивається косметичним швом. Після видалення бородавок цим способом завжди залишається рубець.

Лікування бородавок народними засобами

Здавна люди позбавлялися бородавок за допомогою засобів народної медицини.

  • Сік чистотілу з давніх-давен застосовувався для видалення бородавок. Потрібно змащувати бородавку соком рослини 2 рази на день, доки вона не почорніє і не відпаде (зазвичай вистачає 3-4 тижнів). Але, на жаль, скористатися соком цієї цілющої рослини можна лише влітку, та й у містах відшукати кущ чистотілу не просто.
  • Сік часнику та цибулі також використовується для позбавлення тієї проблеми. Рекомендується кілька разів на день змащувати бородавки часниковим або цибульним соком, можна просто розрізати зубок часнику або цибулину і натерти зрізом бородавку або прикладати на неї кашу цибулю.
  • Також можна змащувати бородавки свіжим соком кислих яблук, помідорів, картоплі, горобини або алое.
  • Можна спробувати видалити бородавки за допомогою штучного льоду. Для цього необхідно прикласти до бородавки шматочок льоду і тримати максимально довго (поки терпить шкіра), таку процедуру потрібно повторювати кілька разів.

До якого лікаря звернутися

З появою бородавок слід звернутися до дерматолога. Він порадить препарати для рятування від них або проведе видалення цих утворень. Видалити бородавки можна і у косметологічному кабінеті. у деяких випадках, при підозрі на злоякісну природу шкірних розростань, потрібна консультація онколога (онкодерматолога). При рецидивуючих бородавках необхідно порадитись із лікарем-імунологом.