Чистотіл від папілом

Папіломи є доброякісними новоутвореннями шкіри та слизових оболонок, які мають інфекційну природу походження (викликані вірусом папіломи людини, ВПЛ, папіломавірусом). Чистотіл від папілом використовується як один з базових широкодоступних, а головне, ефективних засобів.

Хімічний склад рослини пояснює терапевтичний ефект:

 • алкалоїди (хелідонін, гомохелідонін, хелеритрин, сангвінарин) – отруйні речовини;
 • органічні кислоти (яблучна, лимонна, бурштинова, аскорбінова);
 • флавоноїди;
 • смолисті речовини;
 • олії.

Механізм дії чистотілу полягає в місцевому ефекту, що припікає.

трава чистотілу від папілом

Лікарські форми

Форми засобів на основі чистотілу:

 • олівець;
 • розчин;
 • крем;
 • мазь;
 • екстракт;
 • масло.

Можна виводити шкірні новоутворення засобами, приготованими в домашніх умовах (сік чистотілу, відвар, настій). Залежно від локалізації папілом (обличчя, кінцівки, тулуб) проводять видалення папіломи чистотілом у різних формах.

Спиртовий розчин (настойка)

Спиртова настойка доступна у готовому вигляді в аптеках. Застосовувати з обережністю при вагітності та в період лактації.

Являє собою спиртовмісну рідину, отриману на основі лікарської рослини, яка випалює патологічне вогнище. Крім того, що забезпечує припікання тканин, має протизапальний ефект. Спосіб застосування: у чистому вигляді обробляти поверхню утворень 1-2 рази на день. Можна використовувати марлю або ватяний диск, змочений у розчині.

Самостійно можна приготувати спиртовий настій таким чином:

 1. Взяти 3 ст. л. сухої речовини рослини та залити їх 200 мл спирту (припустимо використовувати 40 та 70%). Наполягати протягом 14 днів у темному місці.
 2. Взяти кілька стебел рослини та залити їх 150 мл спирту. Наполягати у темному місці близько 10 днів.

Обидва засоби використовуються точково, крім оточуючих тканин.

Відвар та настій

Народні засоби на водній основі, завдяки чому не викликають опіків. Готуються в домашніх умовах за такими рецептами:

 1. Взяти 2 ст. л. сухої рослини та залити 300 мл води. Довести до кипіння та зняти з вогню. Використовувати після повного остигання. Застосовувати як аплікацій на уражену ділянку по 2-3 десь у день.
 2. Взяти 2 ст. л. чистотілу, 2 ч. л. календули та залити їх 200 мл води. Кип'ятити на повільному вогні протягом 20 хв. Застосовувати для протирання папілом та бородавок протягом 2 тижнів.

Розчин лугів

Всупереч назві, не має відношення до самої рослини, але ефективно припікає тканини наросту. Прозорий рідкий розчин концентрованих лугів (калію та натрію гідроксид), який прибирає вогнища за короткий термін. Випускається також у вигляді олівця для місцевого припікання.

Механізм дії заснований на денатурації вогнища та некротизування тканин. Потребує дуже обережного поводження, оскільки можливий опік здорових тканин. Застосовують точково (наноситься крапля на осередок і рівномірно розподіляється шпателем на поверхні). Для зниження ризику травмування навколишніх тканин потрібно змастити зону навколо патологічного вогнища будь-яким жирним кремом. Видалити утворення з малим діаметром можна за допомогою одноразового нанесення, для великих зазвичай потрібно 2-3 кратне нанесення. Контроль через 7-10 днів (ранева поверхня, що гояться, без ознак патологічної тканини). Не використовується у дітей та вагітних, а також на слизових оболонках через велику травматичність. Можливі ускладнення:

 • рубцеві зміни тканин - виникають при обробці великих шкірних утворень (ранева поверхня затягується вторинним або третинним натягом), рубці частіше мають нормотрофічний або гіпертрофічний характер (іноді формується келоїд);
 • хімічний опік – при значному почервонінні та різкому болю у зоні обробки потрібно негайно промити вогнище проточною водою.

При необхідності (рецидивна форма хвороби, наприклад) можна користуватися представленими засобами повторно з інтервалом на 1 місяць.

Мазь та крем

Препарат Характеристика
Мазь Містить спиртову витяжку з чистотілу, має м'яку дію. Підходить лише для лікування поодиноких утворень малого діаметра. Мастити 2-4 десь у день тонким шаром на уражену область. Курс триває від 21 до 31 дня. Не рекомендується застосовувати у вагітних жінок.
Крем До складу входить екстракт чистотілу. Має більш легку текстуру і слабкіший лікувальний ефект у порівнянні з маззю. Не підходить для лікування утворень великого діаметра. Застосовується протягом декількох місяців.

Дані форми лікарських засобів мають м'яку, слабко виражену дію, тому рекомендується застосовувати їх одночасно з іншими методами лікування (наприклад, кріодеструкція).

Сік, екстракт та бальзам

Можна також використовувати для лікування такі форми засобів на основі чистотілу:

Препарат Характеристика
Свіжий сік Зірвати стебло трави і припекти соком, що виступив, вогнище. Кількість процедур варіює залежно від діаметра наросту (2-6 разів на день). Тривалість лікування – 1 місяць.
Екстракт Витяжка із рослини з максимальною концентрацією лікувальних речовин. Продається в аптеках (середня ціна - від 40 р), але можна приготувати самостійно. Аптечний засіб прикладається як аплікацій до ураженому ділянці 2-3 десь у день. Для приготування домашнього засобу потрібно дрібно нарізати кілька рослин разом з корінням, стеблами та листям, пропустити через м'ясорубку, віджати і отриманий сік у скляній банці тримати в холодильнику протягом 2 днів. Перед застосуванням слід розбавити сік спиртом (2: 1). Прикладати до утворень 2-4 десь у день.
Бальзам Бальзам, який готується з ефірного масла гірського чистотілу. Наноситься аплікатором на уражену зону по 1 краплі на день. У зв'язку із наявністю спирту є незначний ризик виникнення опіків. Курс процедур складає 5-7 днів. Не використовується у дітей віком до 5 років та вагітних. Не застосовують на слизових оболонках.

За ефективністю домашні та аптечні засоби не мають суттєвих відмінностей (хороші відгуки у кожного з них).

Масло

Щоб зберегти сік рослини на зимовий період, його змішують з гліцерином або вазеліном (отримують своєрідну олію). Для цього засобу можна використовувати також оливкову олію (залити 2-4 ст. л. рослини 150-300 мл олії). Спочатку суміш наполягають на сонці протягом 2 тижнів, а потім зберігають у темному місці протягом усього зимового періоду. Застосовувати можна у всіх категорій населення. Накладають змочену в олії тканину на уражену ділянку на 12 годин. Лікуватися в такий спосіб слід 2 тижні.

Поради лікаря

Щоб ефективно видаляти папіломи чистотілом, необхідно дотримуватися деяких загальних рекомендацій:

 1. Суворе дотримання інструкції із застосування чистотілу від папілом у будь-якій формі препарату. Особливо актуально для спиртових настоянок і лугів (правильно наносити засіб, щоб уникнути опіків здорової шкіри).
 2. Дотримання часових рамок. Курс лікування чистотілом досить тривалий і у разі припинення використання ліків результату може бути.
 3. Комплексний підхід у виведенні утворень забезпечує кращий ефект при багатьох папіломах (одночасне використання засобів для місцевої терапії). Може використовуватися поєднання місцевих та системних засобів проти папіломатозу. Всередину приймають препарати з груп інтерферонів для імунної системи (пити одночасно з місцевим лікуванням).
 4. Алергопроба у людей, схильних до алергії, перед застосуванням засобу (за винятком препаратів, що припікають), це допомагає уникнути важких алергічних реакцій. Невелика кількість препарату наносять на шкіру та спостерігають протягом 3-5 хвилин за можливими змінами. У разі почервоніння, набряку чи сверблячки ліки непридатні для застосування у даного пацієнта.

Засобами на основі чистотілу не рекомендується лікувати папіломи слизових оболонок та аногенітальні папіломи – вивести новоутворення не вдасться, а ризик розвитку ускладнень у цьому випадку дуже високий.

До початку використання будь-якого лікарського засобу необхідно проконсультуватися з фахівцем (дерматовенеролог).