Вірус папіломи людини – симптоми та лікування

Вірус папіломи людини (ВПЛ) – це одна загальна назва групи вірусів, яка налічує понад 70 різних представників. Віруси здатні викликати хвороби різних органів людини (наприклад, шкіри чи статевих органів). Кожному вірусу групи ВПЛ у ході досліджень було надано порядковий номер, віруси відрізняються один від одного унікальним складом ДНК. У цій статті ми обговоримо можливі симптоми та лікування вірусу папіломи людини.

Найчастіше цей вірус передається при статевих контактах, тому групу ВПЛ відносять до захворювань, що передаються статевим шляхом. Можливе також зараження при контакті пошкоджених слизових оболонок або шкірних покривів з виділеннями хворої людини (наприклад, через рушник). Зареєстровані випадки, коли вірус передавався дитині від хворої матері у процесі пологів.

Симптоми захворювання

прояви вірусу папіломи людини на долоні

Прояви та ознаки папіломавірусної інфекції залежать від типу вірусу та від того, яке захворювання він викликав. Виділяють кілька груп захворювань, що найчастіше викликаються ВПЛ.

  1. Бородавки – це округлі, опуклі, щільної консистенції, абсолютно безболісні утворення, які за кольором не відрізняються від навколишньої шкіри. Вони з'являються на шкірі долонь, підошвах, рідше інших частинах тіла. Бородавки не завдають хворим на занепокоєння, крім естетичного. Причиною їхньої появи можуть стати ВПЛ 1–4 типів.
  2. Гострокінцеві кондиломи – своєрідні бородавки, що з'являються, як правило, на слизових оболонках та шкірі статевих органів: головка статевого члена та шкіра крайньої плоті у чоловіків, шкіра статевих губ у жінок. Гострокінцеві кондиломи можуть з'явитися в сечовому міхурі, уретрі, на шийці матки, в піхву, на шкірі навколо анусу, в ротовій порожнині. Зовні ці генітальні бородавки схожі на невеликі опуклі утвори, краї їх нерівні (на вигляд як цвітна капуста). Це захворювання викликають віруси папіломи людини 6 та 11 типів.
  3. Бовєноїдний папульоз - захворювання, що характеризується появою висипів на шкірних покровах геніталій. Найчастіша локалізація висипів - шкіра великих статевих губ у жінок, головка статевого члена у чоловіків. Висипання є сплощені бляшки, що височіють над поверхнею шкіри, жовтуватого, рожевого або білого кольору. Бовєноїдний папульоз викликається вірусами 16, 18, 31 та 33 типів. Це захворювання іноді може переходити до раку шкіри.
  4. Хвороба Боуена - захворювання, що розвивається у чоловіків. На шкірі статевого члена з'являється піднята волога бархатиста бляшка червоного кольору, її краї чіткі. Бляшка може існувати дуже тривалий час, можливий її периферичний ріст та озлоякісність. Хвороба викликається ВПЛ 16, 18, 31, 33, 35, 45 типів.
  5. У жінок ВПЛ 16 та 18 типів може викликати цервікальну інтраепітеліальну неоплазію, яка є передраковим станом шийки матки. Виділяють 3 стадії цього процесу, причому остання є початковою стадією раку шийки матки.

Рак шийки матки - злоякісне онкологічне захворювання, що викликається ВПЛ 16, 18, 31, 33, 35 та 39 типів.

На жаль, ці захворювання у жінок найчастіше протікають безсимптомно аж до останніх стадій, за яких ефективність лікування значно знижується.

Діагностика папіломавірусної інфекції

Діагностика складається з кількох етапів і, як завжди, починається з з'ясування скарг пацієнта та загального огляду. Лікар оглядає шкірні покриви та слизові оболонки в місцях, де найчастіше з'являються бородавки та гострі кондиломи.

Для жінок обов'язковий огляд піхви та шийки матки за допомогою дзеркал, кольпоскопія, цитологічне дослідження (аналіз матеріалу зіскрібка, взятого зі слизових оболонок шийки матки та шийного каналу). Крім цього, лікар може виконати взяти невеликий шматочок тканин шийки матки для біопсії, за допомогою якої можна встановити початкові стадії злоякісних онкологічних захворювань.

Полімеразна ланцюгова реакція – один із найбільш достовірних методів дослідження, що дозволяє точно визначити ДНК вірусу у будь-якому матеріалі, представленому на аналіз. У методу є недолік - можливі хибнопозитивні результати.

Найбільш високоточним методом діагностики на сьогоднішній день є Digene-тест, що дозволяє виявити вірус, визначити його тип за ДНК та ступінь злоякісності (здатність вірусу викликати рак).

Лікування

професійне лікування вірусу папіломи людини

На сьогоднішній день для лікування папіломавірусної інфекції немає чітких схем, а вибір лікувальної тактики залежить від того, яке захворювання спричинило вірус. Здебільшого всі методи лікування спрямовані на усунення проявів вірусної інфекції, а чи не видалення ВПЛ з організму.

Навіть якщо бородавки не завдають хворому на занепокоєння, рекомендується їх лікувати. Основні методи лікування – кріотерапія та електрокоагуляція. Гострокінцеві кондиломи також підлягають видаленню методами кріодеструкції, радіохвильової та електрокоагуляції, а також лазером. Слід зазначити, що видалення бородавок та гострих кондилом не виліковує від папіломавірусної інфекції, і можливий їх рецидив.

Хірургічні методи лікування захворювань, спричинених папіломавірусною інфекцією, застосовуються в основному для видалення злоякісних новоутворень.

Для зменшення ризику можливого рецидиву хвороби, разом із механічними способами, застосовуються додаткові методи лікування. Специфічних препаратів проти вірусу папіломи людини на сьогоднішній день не існує, тому рекомендуються противірусні препарати та засоби, що стимулюють імунну систему організму. Всі вони різними шляхами впливають на вірус та уражені ним клітини.

Будь-який препарат має бути призначений лікарем, самолікування не допустиме. Слід зазначити, що ефективність лікування ВПЛ противірусними препаратами не доведена і позитивний результат досягається не у всіх хворих. Жоден із існуючих на сьогоднішній день методів медикаментозного лікування папіломавірусної інфекції не гарантує повного лікування від захворювання.

До якого лікаря звернутися

З появою бородавок на шкірі можна звернутися до дерматолога, при інфекції статевих органів – до гінеколога, уролога, венеролога. Крім того, корисно проконсультуватися у інфекціоніста та імунолога.