Вірус папіломи людини

вірус папіломи людини що це таке

Вірус папіломи людини (ВПЛ) Високоспецифічні щодо людини інфекція з сімейства Papovaviridea, що володіє здатністю інфікувати і трансформувати епітелілаьние клітини. Ідентифіковано понад сто видів ВПЛ, з яких 35 інфікують урогенітальний тракт людини, викликаючи ураження покривного епітелію шкіри і слизових оболонок статевих органів.

Носієм папіломавірусу є кожна шоста людина - це зазначено в даних ВООЗ. Інфекція, спричинена вірусом папіломи, являє собою бородавки (кондиломи) і відноситься до групи вірус-інфекційних захворювань, які характеризуються виникненням на шкірному покриві і слизовій оболонці утворень папілломатозних характеру. ВПЛ характеризується своєю хронічною формою з постійними рецидивами.

Причини

Чому розвивається вірус папіломи людини, і що це таке? Збудник - вірус, що вражає верхній шар шкіри і слизових оболонок статевих органів. Передача цих вірусів можлива тільки від людини до людини, зараження відбувається при контакті зі шкірою або слизовими хворої людини.

Інфікування вірусом папіломи людини може відбутися:

 1. При статевому контакті. За даними Міжнародної Медичної Асоціації, папіломавірус є одним з найпоширеніших захворювань, що передаються статевим шляхом, а це понад 60% випадків.
 2. При народженні. Зараження може передаватися при народженні від матері до новонародженого немовляти, що згодом може призвести до інфікуванням папіломовірусу або захворюванням ларингеального папилломатоза.
 3. При аутоинокуляции. Самозараження може статися при недотриманні елементарних правил гігієни: епіляції або гоління.
 4. Побутовим шляхом. Вірус папіломи людини відрізняється підвищеною живучістю, і протягом тривалого часу може зберігатися в теплому вологому середовищі громадських місць, таких як: туалети, лазні, спортзали, басейни. Зараження відбувається через різні шкірні пошкодження безпосередньо при контакті, використанні предметів особистої гігієни або в громадських місцях.

Різні типи ВПЛ викликають або беруть участь в розвитку:

вірус папіломи людини шляхи зараження
 • дисплазії шийки матки (62%);
 • преинвазивного і інвазивного раку шийки матки (38%);
 • гострих кондилом статевих органів, сечових шляхів (51%);
 • 10% клінічно здорових жінок є носіями ВПЛ;
 • 85% пацієнток з типовими гострими кондиломами зовнішніх статевих органів при обстеженні виявляються додаткові осередки ВПЛ-інфекції піхви і шийки матки в вираженою і маловираженим формах.

Ці дані дозволяють розглядати пацієнтів з папіломавірусної інфекції статевих шляхів як групу високого ризику виникнення інтраепітеліальної карциноми шийки матки.

Класифікація

Застосовується така класифікація:

 1. ВПЛ, проявом яких є різні види бородавок (HPV 1-5):
 2. Підошовні бородавки (зовнішній вигляд нагадує мозоль), це 1-4 типи ВПЛ;
 3. Плоскі бородавки, це 3, 10, 28, 49 типи ВПЛ;
 4. Звичайні бородавки, це 27-й тип ВПЛ.
 5. ВПЛ, що вражають вульву, піхву, статеві органи, шийку матки і дихальні шляхи, це 6, 11, 13, 16, 18, 31, 33, 35 типи ВПЛ.
 6. ВПЛ, ураження яких у вигляді висипів пов'язують зі станом предракового захворювання (ВПЛ високого онкогенного ризику), це ВПЛ 39 і інших типів.

Як видно, ці доброякісні новоутворення здатні формуватися на будь-якій ділянці тіла:

 • шиї;
 • особі;
 • під грудьми;
 • в пахвових западинах;
 • на геніталіях;
 • на слизових оболонках внутрішніх органів, ротової і носової порожнини.

Необхідність лікування вірусу папіломи людини обумовлена ​​наступним фактом. Штам є внутрішньоклітинним паразитом, які не здатні до самостійного відтворення. З цією метою він використовує клітини людського організму. Паразитувати вірус може досить довго, впроваджуючи власну ДНК в хромосоми людини. Його помітна активізація спостерігається на фоні зниженого імунітету.

Інкубаційний період

Інкубаційний період - тривалий: від половини місяця до кількох років. Для папіломавірусної інфекції характерно приховане (латентне) протягом. Людина може одночасно заражатися декількома типами папіломавірусів. Під впливом різних факторів відбувається активація вірусу, його посилене розмноження, і хвороба переходить в стадію клінічних проявів.

У більшості випадків (до 90%) протягом 6-12 місяців відбувається самолікування, в інших випадках відзначається тривалий хронічний рецидивуючий перебіг з можливою малигнизацией процесу (в залежності від типу вірусу).

Симптоми вірусу папіломи людини

Імунітет людини достатньо сильний, щоб побороти вірус на ранній стадії його розвитку. І в більшості випадків захворювання не розвивається. Однак через якийсь час, через кілька місяців, років або навіть десятиліть, у людей можуть виникати деякі симптоми інфікування вірусом папіломи людини.

Виділяють кілька груп захворювань, найбільш часто викликаються ВПЛ:

 1. Бородавкиявляють собою круглі, більш жорсткі, ніж тіло нарости діаметром від 2 мм до 1 см. Межі бородавок дуже чітко окреслені, зустрічаються бородавки неправильної форми. Вони шорсткі на дотик і можуть бути різного кольору. Найчастіше утворюються вони на місцях, де шкіра найсильніше пошкоджується: на кистях рук, колінах або ліктях.
 2. Підошовні бородавки. Розвиваються при інфікуванні вірусами 1, 2 типів в тих місцях, де туфлі натирають або натискають на ноги. Шкіра в місці бородавки стає товщі, чітких кордонів бородавки не мають.
 3. Гострі кондиломи- своєрідні бородавки, що з'являються, як правило, на слизових оболонках і шкірі статевих органів: головка статевого члена і шкіра крайньої плоті у чоловіків, шкіра статевих губ у жінок. Вони можуть також з'явитися в сечовому міхурі, уретрі, на шийці матки, у піхві, на шкірі навколо ануса, в ротовій порожнині. Зовні ці генітальні бородавки схожі на невеликі опуклі освіти, краю їх нерівні (на вигляд як кольорова капуста). Це захворювання викликають віруси папіломи людини 6 і 11 типів.
 4. Бовеноідний папулез. Дрібні плоскі бляшки-бородавки (кілька схожі на плоскі бородавки) з'являються навколо статевих органів. Частіше розвивається у чоловіків, постійно змінюють статевих партнерів. Викликається типами - 16, 18, 31, 33, 42, 48, 51, 54.

Будь-яка вірусна інфекція, що постійно знаходиться в організмі людини (а ВПЛ відноситься саме до таких), активізується тільки при зниженні імунітету.

Вірус папіломи людини: фото

вірус папіломи людини фото

Щоб дізнатися як виглядає вірус папіломи людини в різних проявах, ми підготували фото.

Симптоми вірусу папіломи людини у жінок

Інфекція може протікати у прихованій формі, а може викликати розвиток генітальних папілом. Гострі кондиломи спостерігаються в основному у жінок у віці від 15 до 30 років.

Основна небезпека розвитку захворювання, викликаного типами 16 і 18 - це розвиток раку шийки матки. Рак шийки матки знижує тривалість життя в середньому на 26 років. З точки зору розвитку раку небезпечним стає лише той вірус, який знаходиться в організмі більше року.

На жаль, ці захворювання у жінок часто протікають безсимптомно аж до останніх стадій, при яких ефективність лікування значно знижується.

Симптоми вірусу папіломи людини у чоловіків

Для чоловіків же вірус папіломи людини менш небезпечний, ніж для жінок. Найчастіше вони є пасивними носіями. Імовірність розвитку онкологічних захворювань набагато менше.

ВПЛ у чоловіків може викликати появу гострих кондилом на крайньої плоті, голівці статевого члена або вуздечці. Такі освіти необхідно терміново видаляти, адже вони заважають не тільки дотримання особистої гігієни, а й ведення статевого життя.

Профілактика

Перелічимо основні напрямки профілактики папіломавірусної інфекції у людини:

 • заходи особистої гігієни в громадських місцях;
 • здоровий спосіб життя, що підтримує імунітет на високому рівні;
 • правильний режим праці та відпочинку;
 • помірна фізична культура;
 • прийом вітамінів, фруктів, соків;
 • тільки один статевий партнер (в ідеалі);
 • використання презерватива при статевому контакті.

В даний час існують щеплення від вірусу папіломи людини.

Лікування вірусу папіломи людини

В даний час не існує жодного противірусного препарату, який викликав би зникнення вірусу папіломи людини з організму.

Різні інтерферони і інтерфероногени можуть зменшувати вже існуючі кондиломи, але не знижують частоту утворення нових. Тому основним способом лікування вірусу папіломи людини залишається видалення кондилом хімічним або хірургічним методами.

Ось основні методи видалення тканин папіломи:

 1. Радіохірургічний. Радіохвильової електрод зрізає пухлина, коагулює судини. Потрібно потім антисептична пов'язка.
 2. Лазерний. Безконтактний і безкровний спосіб. На місці видаленої папіломи залишається скоринка, під якою йде загоєння. Мінуси - ризик рецидивів, дорожнеча, необхідність шліфувати залишилися рубці.
 3. Електрокоагуляція. За ефективністю, результату і цінами спосіб схожий на два попередніх методу.
 4. Хірургічний. Це операція під місцевою анестезією.
лікування вірусу папіломи людини

Перед початком лікування обов'язково запитайте вашого лікаря:

 1. Які методи лікування доступні в клініці, де ви проходите лікування?
 2. Скільки коштує кожен з видів лікування і які можливі ускладнення?
 3. Чи буде операція болючою?

Необхідно підкреслити, що видалення папілом не слід вважати повним лікуванням від папіломавірусної інфекції, так як в даному випадку людина не перестає бути вірусоносієм, тобто, протягом декількох років сосочкові поліпи можуть з'явитися знову. Саме тому з метою профілактики медики рекомендують проводити оздоровлення всього організму в цілому.

Кріокоагуляція

Кріокоагуляція (припікання рідким азотом) - це швидкий і ефективний метод лікування гострих кондилом. Процедура може бути злегка болючою і неприємною, однак це рідко сильно турбує пацієнтів.

кріокоагуляції кондилом проводять в декілька сеансів протягом декількох тижнів. Повне усунення кондилом спостерігається у 75-80% пацієнтів пройшли всі процедури.

Рекомендації пацієнтам

Не варто намагатися проводити діагностику і лікування вірусу папіломи людини самому.

 1. По-перше, необхідно правильно вибрати метод.
 2. По-друге, завжди є ризик сплутати гострих кондилом із злоякісною пухлиною.

Краще не ризикуйте і довірте своє здоров'я професіоналам - це забезпечить вам довге і щасливе статеве життя. Статеве життя в період лікування папіломавірусу припиняється до повного одужання. Необхідно обстеження і, при необхідності, лікування партнера.