Види бородавок та народні методи лікування

бородавки на обличчі

Навіть на доглянутій і здоровій шкірі можуть з'явитися бородавки - невеликі округлі вузлики, які відносяться до доброякісних новоутворень. Найчастіше їх поява «відповідає» вірус папіломи людини (ВПЛ), носієм якого є майже кожна доросла людина, часом навіть не здогадуючись про його наявність.

Види бородавок розрізняються за розмірами, місцем та причинами їх появи. Як і у випадку з родимками, строгого формуляра немає – наприклад, в актуальній версії Міжнародної класифікації хвороб їх можна знайти одразу в чотирьох розділах: «вірусні бородавки», «хвороби, що передаються статевим шляхом», «хвороби шкіри» та «доброякісні утворення».

Здавалося б, таке безневинне новоутворення, як бородавка, може завдати чимало неприємних моментів. Крім того, що ці епідермальні нарости мають неестетичний вигляд, деякі види бородавок без лікування можуть набути злоякісної форми. Традиційні та народні методи лікування бородавок із застосуванням найпростіших доступних засобів описані нижче.

Види бородавок та їх фото

Бородавки - це розростання епідермального шару шкіри, що розрізняються за формою та кольором і, як правило, мають доброякісний перебіг.

Бородавки викликаються різними вірусами папіломатозу людини, заразитися якими можна при прямому або опосередкованому через заражену поверхню контакті. Бородавки можуть з'явитися на будь-якій ділянці тіла, бути поодинокими або зливатися до груп.

Поведінка бородавок є непередбачуваною: вони можуть не піддаватися найефективнішому лікуванню, а можуть зникнути без жодного лікування. Причому частку самовилікування чи зникнення бородавок після народного лікування припадає близько 20 % всіх випадків.

Рецидиви захворювання можливі навіть після повного одужання. Справа в тому, що вірус папіломи людини, що викликає бородавки, перебуває у шкірі у неактивному стані. При повторній активації вірусу знову поява бородавок. Імовірність рецидиву практично не залежить від методу лікування та становить близько 30%.

Бородавки вимагають обов'язкового лікування, оскільки в деяких людей ці доброякісні утворення можуть різко перерости у злоякісні. Вибір методу лікування повинен визначати лікар-дерматолог.

Звичайні (вульгарні) бородавки - щільні сухі обмежені безболісні ороговілі піднесення з нерівною ворсинчастою поверхнею, величиною від голівки шпильки до горошини. Можуть зливатись, утворюючи великі бляшки. Зазвичай серед бородавок є найбільша — «материнська» після успішного лікування, якою можуть зникнути всі інші. Найчастіше такі бородавки розташовуються на кистях рук. Народними засобами лікування цих бородавок проводиться найчастіше.

Підошовні бородавки - різновид звичайних бородавок - з'являються в місцях тиску взуття, особливо у людей, що сильно потіють. Дуже щільні, ороговілі, сіро-брудного кольору підошовні бородавки відрізняються сильною хворобливістю, що перешкоджає ходьбі; іноді викликають тимчасову втрату працездатності.

плоскі бородавки на шкірі

Плоскі, або юнацькі, бородавки виникають зазвичай у дітей та молодих людей. Як видно на фото, цей вид бородавок має форму округлих або «неправильних» плоских вузликів, що розташовуються на тильній поверхні кистей рук, а також на шкірі обличчя. Появі плоских бородавок сприяє подразнення шкіри (виникають нерідко під час подряпин, порізів тощо).

Гострокінцеві кондиломи - дрібні рожевого кольору вузлики, які, зливаючись, утворюють сосочкоподібне розростання м'якої консистенції на підставі у вигляді ніжки. Найчастіше розвиваються на статевих органах, у пахвинних та міжягідних складках при неохайному вмісті шкіри.

гострі кондиломи на шкірі

Старечі бородавки, вікові кератоми, розвиваються у людей похилого віку; з вірусною інфекцією не пов'язані. Бляшки сірого, коричневого чи чорного кольору, покриті пухкими, просоченими шкірним салом роговими масами. Розташовуються головним чином на обличчі, шиї, тулубі.

Як швидко позбутися бородавок у домашніх умовах

Існує три основні способи, як позбутися бородавок у доброякісній формі:

  • медикаментозний: імунотерапія, місцеве застосування кислотовмісних препаратів, ретиноєвої кислоти;
  • хірургічний: кріотерапія (припікання рідким азотом), електрокоагуляція, радіохвильовий скальпель;
  • народний (як додаткові): застосування лікарських рослин та плодів.

Який би метод лікування бородавок ви не вибрали, необхідно пам'ятати про зміцнення захисних сил організму, оскільки саме ослаблення імунної системи дає поштовх розвитку даного захворювання.

Ось кілька способів, як позбутися бородавок у домашніх умовах, використовуючи рецепти народної медицини:

  • Витримавши сиру цибулину 2 години в оцті, на ніч прив'яжіть її до бородавки. Повторюйте кілька ночей поспіль. Щоб не обпалити шкіру навколо бородавки, можна заклеїти її пластиром.
  • Натирайте бородавки половинками свіжорозрізаної картоплі.
  • Одним з перевірених методів, як позбавитися бородавок швидко, є припікання бородавок соком свіжозірваного чистотілу 2 рази на день. Оскільки сік чистотілу досить їдкий, змащувати потрібно лише бородавки, намагаючись не торкатися шкіри навколо.