Бородавки на руках та пальцях: лікування, виведення, видалення

Бородавки - це новоутворення вірусної природи, які можуть формуватися на будь-якій ділянці шкірного покриву, але їх найчастішою локалізацією є руки, підошви ніг, обличчя, шия. Доведено, що причиною їхньої появи є ВПЛ вірус папіломи людини, який налічує понад 100 видів, багато з яких сприяють зловмисності новоутворень. Тому не можна легковажно ставитись до появи будь-яких наростів на тілі, слід обов'язково звернутися до дерматолога для з'ясування точного діагнозу, виду, природи освіти, диференціювати його від інших патологічних шкірних змін. Як позбутися бородавок на руках, лікуванні та видаленні цих наростів на шкірі ми розповімо в цій статті.

Як передаються бородавки та чому вони з'являються?

Чому з'являються бородавки на руках, на пальцях рук? Які причини появи, як вони передаються? Майже 20% підлітків та дітей хоча б раз, але мали контакт із бородавками серед свого оточення і у 10% вони виникають у різному віці. Зараження папіломавірусами різних типів відбувається дуже легко за наявності мікротравм на шкірі:

 • як прямим шляхом при безпосередньому контакті ураженої шкіри зі здоровою
 • так і побутовим шляхом - через одяг, особисті засоби гігієни, предмети побуту
бородавки на пальцях рук

У виникненні бородавок, підошовних бородавок «винні» такі типи ВПЛ 1-5, 49, 57, 19-24, 26-29, 1, 12, 10, 14, 15, 17, 19. Інкубаційний період цих вірусів 2-6 місяців. Однак, навіть при зараженні папілома вірусами, міцний здоровий організм з легкістю зупиняє їх розмноження та прогресування, тому головною причиною розвитку бородавок на шкірі у дітей та дорослих є зниження захисних сил організму – неповноцінне харчування, тривалі стресові стани, гормональні збої, перевтома, негативневплив, таке як радіація, хімічні викиди промислових міст, хімізовані продукти харчування та ін.

Вірус найбільш швидко передається в приміщеннях з теплим і вологим повітрям, тому сауни, басейни, лазні, спортивні, тренажерні зали є найчастішими місцями передачі інфекції.

Улюблена локалізація бородавок саме на руках очевидна, оскільки найбільший контакт при роботі, іграх, у побуті, у зовнішньому середовищі відбувається саме через руки.

А також бажання дітей роздерти або відривати бородавки може сприяти поширенню вірусу на інші ділянки шкіри, звичка деяких дітей гризти нігті також може сприяти проникненню інфекції під нігті. Відсутність лікування бородавок під нігтями, на пальцях рук призводить до розростання, множинного розмноження, злиття або пошкодження нігтя.

Що відбувається під час зараження? Вірусні агенти ВПЛ проникають через подряпини, травми, мікротріщини на шкірі в кров. Потім ДНК вірусу в геном людини призводить до аномального процесу проліферації клітин. При цьому відбувається збільшення припливу крові до місця ураження вірусом, що сприяє швидкому зростанню цих клітин. Іноді такий процес буває дуже стрімким, коли бородавка з'являється протягом 1-2 тижнів, інколи ж затягується на кілька місяців, тому людина не завжди відразу помічає її появу.

Як визначити бородавку це чи ні?

Бородавки бувають кількох видів – це прості, вульгарні та плоскі.

Прості або вульгарні бородавки

Найчастіше вони бувають на пальцях рук, долонях, тильній стороні кистей рук, не викликаючи жодних болючих відчуттів, дуже рідко формуються на слизових оболонках та обличчі. Це найпоширеніший вид verruca vulgaris, він належить до 70% всіх шкірних новоутворень. Виглядають вони як щільні, округлої форми вузлики, від 0, 3 см до 1 см у діаметрі, різних відтінків, у деяких випадках за кольором вони не відрізняються від основної шкіри, іноді можуть бути більш рожевими, жовтими або темнішими, світло-коричневими. На дотик вони не гладкі, не рівні, шорсткі. Зазвичай прогресування вірусу проявляється множинними новоутвореннями, коли визначається одна з найбільших материнських бородавок, і безліч дрібніших поряд. При видаленні материнської інші можуть самоліквідуватися самостійно.

Плоскі бородавки або, як їх ще називають, юнацькі

Вони бувають лише у 4% випадків та вражають як обличчя, слизові оболонки, так і шкіру рук, пальці. Найчастіше бувають молоді люди віком 10-30 років. Зазвичай вони невеликого розміру, не перевищують 3 мм, мають рівну поверхню, округлу форму, колір жовтий або тілесний.

Щоб визначити бородавку це чи інші шкірні патології, слід звернутися до дерматолога.

Бородавки обов'язково слід лікувати, видаляти

У разі виникнення кондилом, папілом та бородавок, не можна ігнорувати те, що відбувається, оскільки це вказує на існуючі збої в імунній системі людини. Самі по собі такі новоутворення в більшості випадків не небезпечні, не болісні, але навіть якщо вони не заважають і не доставляють дискомфорту, бородавок слід позбавлятися, так як:

 • Наявність навіть однієї бородавки збільшує ризик раптового розповсюдження їх на інших, не інфікованих ділянках шкіри.
 • Випадкове травмування, надрив освіти може сприяти внесенню вторинної інфекції або посилити поширення папіломавірусу.
 • Наявність новоутворень наражає оточуючих людей на ризик зараження, особливо членів сім'ї, близьких людей, на роботі, у школі, у дитячому садку.
 • Хоча вважається, що прості бородавки не є онкогенними, завжди є ризик зловживання будь-яких новоутворень.

У клінічній практиці бувають випадки самостійної регресії бородавок, коли бородавки на пальцях рук без лікування зникали спонтанно та безслідно. Вважається, що протягом 3 років 75% бородавок можуть зникнути з якихось внутрішніх причин, протягом 2 років у 66% випадків, а протягом півроку у 30% випадків.

Однак, якщо регресія новоутворення не відбувається, будь-який спосіб їх видалення не гарантує повного зцілення через вірусну природу бородавок. Якщо внутрішні резерви організму не дають гідної імунної відповіді, навіть після видалення бородавки схильні утворюватися знову і знову рецидивувати на інших ділянках шкіри.

Обов'язково слід видаляти бородавки, якщо:

 • Якщо бородавка змінює колір, стає нерівною, мокне або кровоточить
 • Якщо відбувається численна поява дочірніх утворень
 • Якщо бородавка знаходиться на ділянці, де постійно зазнає тертя, тиску, ризику надриву, а також якщо вона сильно заважає або перебуваючи на видному місці, завдає людині психологічного та естетичного дискомфорту.

Як позбутися бородавки?

бородавка на долоні

Також на сьогоднішній день немає специфічного лікування бородавок на руках. Усі методи лікування можна поділити на:

 • Хірургічне вишкрібання тканин наросту за допомогою скальпеля під місцевою анестезією, цей метод сьогодні використовується вкрай рідко.
 • Фізіотерапевтичні - лазерне видалення бородавок, рідким азотом, електрокоагуляція
 • Хімічні - кислоти, луги
 • Імуннотерапія
 • Народні засоби - сік чистотілу, цибуля, оцтова кислота.

Лікування за допомогою будь-яких нерецептурних засобів може бути безпечним, особливо без з'ясування точного діагнозу. Що ж пропонують дерматологи на сьогоднішній день, щоб вивести, видалити бородавки на раках, на пальцях рук?

Видалення бородавок лазером - досить ефективний метод позбавлення бородавок, дуже швидкий, малоболісний, але поки що досить дорогий. За косметичним ефектом сьогодні це вважається найкращим варіантом видалення, оскільки шрамів та рубців після процедури майже не залишається, лікар може легко контролювати інтенсивність впливу, відновлення після процедури досить швидке, а віддалене новоутворення можна досліджувати гістологічно.

Кріотерапія або видалення бородавок рідким азотом - процедура в деяких випадках досить болісна, але при грамотній оцінці лікаря глибини впливу не залишає слідів. Однак, у ряді випадків вимагає повторної процедури, недоліком є болючість після процедури протягом 1-2 днів і утворення міхура, який слід обробляти міцним розчином марганцівки протягом тижня.

Метод електрокоагуляції використовують для лікування бородавок на пальцях рук, на долонях під впливом струму високої частоти, це безкровний метод, але використовується для невеликих бородавок без глибокого кореня, тому, наприклад, бородавки на стопі таким методом не видаляють.

Хімічні засоби, що використовуються для виведення бородавок

Існують готові аптечні засоби, які використовуються для виведення бородавок на пальцях рук, долонях, тілі, ногах.

Хімічні засоби слід використовувати дуже обережно, оскільки вони можуть призводити до опіків найближчих здорових тканин, найкраще, якщо обробку вироблятиме лікар. Щоб уникнути пошкодження шкіри, можна попередньо нанести на навколишню поверхню або жирний крем, або заліпити ділянку шкіри лейкопластирем, попередньо вирізавши в ньому для бородавки отвір діаметром на величину наросту.

Перед використанням будь-якого народного засобу або готового лікарського препарату необхідно протягом 5-10 хвилин розпарити бородавку, потім витерти шкіру насухо і наносити розчин. Для саліцилової кислоти потрібне проведення обробки протягом тривалого часу - 1-3 тижнів, для інших препаратів іноді достатньо одноразової обробки або повторення процедури через 2 тижні.

Серед народних методів лікування бородавок на пальцях, нігтях, руках найбільш ефективним є припікання натуральним соком чистотілу від бородавок, який можна зробити самостійно в період цвітіння трави з травня по червень.