Основні види аналізів на папілому, особливості їх забору

Папіломавірус або ВПЛ є мікроорганізмом, що має десятки підвидів. Залежно від цього, який штам вірусу є в людини, виникають певні зміни на шкірних покровах, слизових оболонках і внутрішніх органах.

Особливо небезпечні ВПЛ, що стосуються онкогенних підвидів, тобто вони збільшують ризик розвитку злоякісних захворювань. Аналіз на папілому, зроблений вчасно, допомагає встановити штам папіломавірусу і відповідно отримати противірусне лікування, що є і профілактикою раку.

Причини появи ВПЛ

Папіломавірус людини це один із найпоширеніших у всьому світі вірусів.

Вважається, що чи кілька штамів цього мікроорганізму можна знайти майже в 90% населення. Таке широке поширення ВПЛ пояснюється легкістю його передачі.

Вірус передається лише від людини до людини, але кількома шляхами. Найголовніший це статевий, причому це може бути як традиційний сексуальний контакт, так і оральний або анальний. Перейти ВПЛ може від матері в процесі пологів до немовляти, причому часто через деякий час папіломи виявляються в ротовій порожнині і горлі дитини.

Нерідко папіломавірус передається контактним шляхом, тобто через пошкоджені шкірні покриви або за використання деяких особистих речей різними людьми. Мікроорганізм чудово зберігає свою життєздатність у вологому та теплому середовищі, тому його власником легко стати після відвідування лазні чи басейну.

Підвищують ризик зараження деякі особливості статевого життя. Це ранній її початок, часта зміна партнерів, венеричні захворювання, у жінок аборти. Статевим шляхом ВПЛ заражаються в більшості випадків жінки, що медики пов'язують з анатомічними особливостями будови їх статевих органів.

Вірус папіломи не завжди проявляється відразу, в більшості випадків до його зовнішнього прояву на шкірі та слизових оболонках проходить кілька місяців і років.

В активізації збудника винні кілька провокуючих факторів, до їхньої групи відносять:

 • Виражене ослаблення роботи імунної системи. Подібне спостерігається після важких інфекційних захворювань, після тривалого лікування антибіотиками, при частих респіраторних недугах.
 • Негативний вплив тривалих та частих психоемоційних стресів.
 • Наявність хронічних захворювань статевої сфери, сечовивідних органів, травного тракту.
 • Авітаміноз.
 • Шкідливі звички – багаторічне куріння, зловживання алкоголем.

Активізація вірусу призводить до того, що він у великій кількості накопичується в певній ділянці тіла або на слизових оболонках і змінює будову і функцію клітин, що знаходяться тут. Результат цього процесу – поява бородавок та папілом.

Особливо небезпечні гострі кондиломи, що з'являються на зовнішніх статевих органах, а й у жінок всередині піхви. Виростання на шкірі можуть бути як одиничними, так і множинними, нерідко вони травмуються, що підвищує ризик переродження нормальних клітин на атипові.

Як і навіщо здається аналіз вірусу папіломи людини?

молекули вірусу папіломи людини

З появою папілом на тілі людини лікар-дерматолог однозначно може сказати, що в організмі цього пацієнта є вірус.

Але для того, щоб прийняте лікування було максимально ефективним, потрібна лабораторна діагностика, що дозволяє визначити вид вірусу та його кількість в організмі.

Обов'язково з'ясування штаму ВПЛ, якщо папіломатозні розростання виявлено:

 • На зовнішніх статевих органах, у жінок у піхву та у чоловіків на статевому члені та в уретрі.
 • У горлі та ротовій області.
 • Навколо ануса.

Проведення аналізу в цьому випадку дозволяє встановити належність вірусу до онкогенної або онкогенної групи.

Це дає можливість лікарю припускати результат захворювання та призначити лікування, що запобігає ймовірності розвитку злоякісного ураження. Аналіз на вірус папіломи людини необхідний і якщо виявлено передракові стани, у жінок це дисплазія чи лейкоплакія шийки матки.

Аналіз на папіломавірус рекомендується робити кожній жінці після 30 років. В ідеалі його потрібно передавати один раз на три-п'ять років. Подібне ставлення до свого здоров'я дозволить виявити розвиток атипових клітин ранніх стадіях їх появи.

Для визначення ВПЛ в організмі людини розроблено різні методи діагностики. У пацієнта беруть кров на аналіз, зішкріб та мазок у жінок з цервікального каналу та шийки матки. У чоловіків для аналізу необхідні клітини зі слизового шару уретри, секрет простати.

Перед забором аналізу рекомендується дотримуватись кількох правил. Пацієнтам-чоловікам не можна мочитися протягом півтори години. Жінка під час попередньої вечірньої гігієни не можна спринцюватись та використовувати бактерицидні миючі засоби.

За потреби при підозрі на ВПЛ проводиться біопсія. Тобто береться невеликий шматочок тканин із галузі трансформації клітин.

Способи діагностики

Сучасні медичні центри мають у своєму розпорядженні кілька методів виявлення ВПЛ в організмі людини. Найчастіше використовуються такі:

 • ПЛР – полімеразна ланцюгова реакція. Цей спосіб заснований на виявленні ДНК вірусу папіломи людини, що дозволяє практично з максимальною ймовірністю знайти цей мікроорганізм. Для дослідження потрібні біологічні рідини - кров, слина, сеча, навколоплідні води або зіскрібок зі слизового шару шийки або уретри. ДНК діагностика також допомагає встановити тип мікроорганізму та кількісне його співвідношення на момент забору матеріалу.
 • Дайджин-тест – сучасний високочутливий аналіз, що дозволяє віднести вірус до одного зі ста штамів та визначити його онкогенність. Для аналізу на папілому необхідний зіскрібок з піхви або уретри. Інтерпретація одержаних результатів проводиться лікарем. Дайджин-тест дозволяє виявити концентрацію вірусу, що свідчить про високий ризик переродження змінених клітин на ракові. Тому це дослідження необхідне призначення максимально ефективного профілактичного лікування.

При позитивних результатах аналізів чи разі сумнівних результатів призначається повторна діагностика. Вона дозволяє оцінити результати лікування і точно встановити чи заражена людина ВПЛ.

Але навіть за негативних результатів будь-яка людина за можливості повинна періодично проходити обстеження, оскільки заразитися вірусом можна будь-якої миті.

Особливості обстеження у жінок

звернення до лікаря при втрусі папіломи людини

Діагностика папіломавірус у жінок має свої особливості. Найбільш інформативним вважається якісно взятий зіскрібок із зони видимих змін і з цервікального каналу.

Матеріал одержують за допомогою використання спеціальної щіточки, одночасно беруть і мазок на цитологію. У деяких випадках для паркану може використовуватися універсальний медичний зонд. Матеріал слід брати під час менструації, оскільки він покаже недостовірні результати.

Пацієнткам гінеколога, які не досягли тридцяти років, призначається лише цитологія. Виявлення ВПЛ до 30 років не є інформативним – вважається, що інфікування у молодих людей протікає потай.

Після 30 років цитологія призначається разом із тестами на піпіломавірус. У цей час важливо не пропустити момент, що вказує на переродження нормальних клітин на рак.

Роль генотипування?

Генотипування – це лабораторне визначення типу вірусу. Подібне дослідження має кілька переваг, це:

 • Одночасне виявлення кількох штамів вірусу.
 • Визначення ступеня онкогенності ВПЛ. Вважається, що рак шийки матки виникає, якщо у жінки є 16 та 18 типи ВПЛ.
 • Можливість розпізнавання реінфікування від персистентної (хронічної) інфекції при повторних аналізах.

Виявлення онкогенних штамів дозволяє лікарю підібрати ту схему лікування, яка забезпечить максимальну противірусну дію на організм та забезпечить профілактичне попередження розвитку ракових утворень.

Повторне генотипування показує ефективність терапії, оскільки повторне зараження тим самим штамом неможливо.

Ціна на аналізи

Вартість аналізів на наявність вірусу папіломи людини в організмі залежить від того, яке призначення призначено.

Звичайна ПЛР діагностика у більшості клінік коштує недорого. Цей метод з визначенням кількох типів вірусу та його кількісним перебуванням в організмі коштує вже дорожче. Найвища вартість у Дайджін-тесту.