Вірус папіломи людини

молекула вірусу папіломи людини

Папіломавірусна інфекція (вірус папіломи людини, папіломавірус) - це захворювання онкогенного характеру, яке проявляється у вигляді сосочкових утворень (бородавок, кондилом) на шкірі людини або в ділянці геніталій. Вірус практично однаково схильні як чоловіки, так і жінки.

Варто зазначити, що інфекція такого типу може свідчити про утворення злоякісної пухлини. Сьогодні у медицині відомо понад 100 видів цього вірусу. Близько 30 із них вражають лише жіночі статеві органи.

Всесвітня організація охорони здоров'я вивчала ВПЛ — так коротко називають вірус папіломи людини, і з'ясувала, що заражено понад 60% людей Землі. Причому одні є лише носіями, а в інших він проявляється у вигляді папіломатозу шкіри, слизових, але в деяких випадках вірус папіломи людини викликає переродження клітин і рак.

Етіологія

Близько 60% населення планети є потенційними носіями папіломавірусної інфекції. У більшості випадків вірус передається від хворої людини до здорової. Крім цього, провокуючими факторами є:

 • початок статевого життя у ранньому віці;
 • незахищені статеві контакти, часта зміна статевих партнерів;
 • хронічні запалення у сфері статевих органів, інфекційні захворювання сечостатевої системи;
 • часті аборти;
 • слабкий імунітет;
 • зловживання алкоголем;
 • недотримання правил особистої гігієни.

Як свідчить медична практика, в основній групі ризику жінки. Імовірність «придбати» таке захворювання досить висока у людей вікової групи 20-45 років. Тобто тих, хто веде активне статеве життя.

Загальна симптоматика

Симптоми такого типу інфекції залежать від того, що саме стало провокуючим фактором. Єдиної клінічної картини недуга не має. Однак можна виділити такі симптоми:

 • утворення бородавок;
 • подразнення шкіри у ділянці геніталій;
 • дискомфорт під час статевого акту;
 • почервоніння та часткове свербіння.

У той же час варто відзначити, що симптоми у вигляді подразнення шкіри та сверблячки можуть свідчити і про інше захворювання. Тому займатися самолікуванням не варто в жодному разі. За таких симптомів краще негайно звернутися до дерматологу.

Бородавки найчастіше виявляються в таких місцях:

 • на шкірі долонь, підошві;
 • у сфері статевих органів;
 • у ротовій порожнині.

У більш важких випадках такий тип інфекції може розвиватися в області шийки матки, сечового міхура і в піхву. Позбутися бородавок можна лише хірургічним методом. Папіломавірусна інфекція у жінок може призвести до раку шийки матки. Щодо чоловіків, то онкогенний фактор спостерігається набагато рідше.

Також варто зазначити, що на перших стадіях розвитку недуга такого типу симптомів практично не подає. Саме це часто призводить до онкогенного фактора ризику розвитку інфекції.

Патогенез

Зараження вірусом можливе лише в тому випадку, якщо у здорової людини будуть мікротравми статевих органів. У такому разі вірус папіломи проникає в організм здорової людини та починає розвиватися.

Інкубаційний період онкогенного типу вірусу може тривати від кількох місяців до кількох років, при цьому не подаючи жодних симптомів. Іншими словами, вже заражена людина може бути носієм і не підозрювати про це.

ВПЛ у жінок

Як уже було сказано, найбільш схильні до вірусу жінки у віці 20-45 років. Але тут слід зазначити і той факт, що в основній групі ризику ті, хто часто змінює статевих партнерів і має незахищені статеві контакти.

Цей тип інфекції у жінок поділяють такі групи:

 • високої онкогенності;
 • низької онкогенності;
 • неонкогенного типу.

Найбільш небезпечною для жіночого здоров'я є інфекція високого типу онкогенності. Майже завжди він призводить до онкологічного захворювання - злоякісної пухлини, раку шийки матки. Ризик розвитку патології становить 90%. Ситуацію посилює ще й те, що на перших стадіях розвитку недуга не дає симптомів. Зрідка можуть виявлятися невеликі бородавки в області долонь та підошви.

При типі інфекції високої онкогенності утворюються кондиломи. Це утвори схожі на бородавки, але з нерівними краями. Такі освіти можуть виникати у сфері піхви, ануса, у сфері промежини. Іноді кондиломи можуть набувати вигляду бульбашок з рідиною, які з часом лопаються і виділяють неприємний запах.

Високий тип інфекції ВПЛ також може стати причиною раку піхви та вульви. У рідкісних клінічних випадках можливий рак носоглотки. Варто зазначити, що повністю вилікувати високу форму онкогенності ВПЛ практично неможливо.

Вірус папіломи у чоловіків

Папіломавірусна інфекція у чоловіків може протікати без жодних симптомів. В основній групі ризику чоловіки, які часто змінюють статевого партнера, мають незахищені статеві контакти.

Патологічні утворення локалізуються у таких місцях:

 • на головці та стовбурі статевого члена;
 • на шкірі мошонки;
 • у сфері промежини;
 • на слизовій оболонці.

Такі освіти можуть групуватись. Як правило, сверблячки та інших неприємних відчуттів вони не викликають. Дуже рідко вони можуть супроводжуватися свербінням або печінням лише під час статевого акту.

Вірус такого типу у чоловіків може набувати форми високої онкогенності. Це призводить до ракових захворювань статевих органів. Але якщо розпочати лікування вчасно, то ризик виникнення онкогенних захворювань зводиться до мінімуму. Бородавки, які спричинені вірусом ВПЛ, видаляються хірургічним методом або за допомогою спеціальних хімічних розчинів. Принагідно призначають противірусні препарати. Тому на ранніх стадіях розвитку цього типу недуги у чоловіків, його можна позбутися повністю.

вірус папіломи людини у жінок та чоловіків

Діагностика

Діагностика ВПЛ інфекції складається з кількох етапів. Спочатку проводиться огляд лікарем та з'ясування анамнезу. Якщо недуга підозрюється у жінок, первинний огляд повинен проводити гінеколог. Після цього можуть призначатися такі аналізи:

 • зішкріб піхви;
 • біопсія тканини піхви;
 • ПЛР-аналіз.

Остання дає можливість не тільки точно встановити діагноз, а й визначити причину розвитку патологічного процесу, його форму розвитку. Якщо є ризик розвитку онкологічного захворювання, то додатково призначається загальний та біохімічний аналіз крові, інструментальні методи дослідження.

Обов'язково при підозрі на ВПЛ-інфекцію проводиться кольпоскопія. Це огляд шийки матки, виявлення глибоких патологічних змін.

Що стосується чоловіків, то діагностика має приблизно таку саму картину. Після огляду урологом чи хірургом дається направлення на здачу аналізів.

Тільки за наслідками діагностики компетентний лікар може призначити коректний курс лікування. Чим раніше буде діагностовано хворобу, тим менший ризик виникнення ускладнень.

Лікування

На даний момент у медицині не існує ліків, які цілеспрямовано можуть знищити вірус ВПЛ. Тому лікування проводиться комплексним. Приймається до уваги як форма захворювання, а й причина його виникнення. Також варто зазначити, що людина, яка хворіла або хворіє на вірус ВПЛ, повинна регулярно проходити обстеження у лікаря. Вилікувати вірус папіломи можна тільки на ранніх стадіях. У будь-якому разі ризик розвитку онкологічного захворювання чи утворення злоякісної пухлини є завжди. Не захворіти на вірус легше, ніж його позбутися.

Лікування папіломавірусної інфекції умовно можна поділити на такі етапи:

 • видалення бородавок чи кондилом;
 • медикаментозна терапія для запобігання новим утворенням;
 • терапія, спрямовану зміцнення імунітету.

Варто взяти до уваги, що така програма лікування застосовна лише в тому випадку, якщо немає ризику утворення злоякісної пухлини або інфекцій, що передаються статевим шляхом. Якщо ж останнє підтверджується, програма лікування включає препарати для усунення фонового захворювання. Противірусні ліки використовують у будь-якому випадку. Найчастіше призначають препарати широкого спектра дій. Однак прийом таких ліків не відкидає рецидиву хвороби.

Набагато складніше вилікувати ВПЛ-вірус, якщо він перейшов у хронічну форму, і має високий онкогенний фактор. У такому разі призначають додаткові аналізи та застосовують хіміотерапію.

Лікування вірусу папіломи людини можливе лише компетентним фахівцем. Самолікування тут неприпустимо, тому що ВПЛ-вірус визнаний онкогенним. Тому, як правило, вилікувати його досить складно. Навіть хірургічне видалення кондилом чи бородавок не виключає їх повторного утворення.

Як лікувати вірус папіломи правильно, може сказати лише фахівець. Застосування народних засобів для того, щоб вилікувати ВПЛ, недостатньо. Тому при виявленні симптомів недуги слід терміново звернутися за компетентною медичною допомогою.

Профілактика

Одним із найбільш дієвих заходів профілактики є вакцинація проти вірусу. Це дає можливість запобігти розвитку в організмі не тільки ВПЛ-інфекції, а й раку шийки матки. Крім цього, слід дотримуватись таких правил:

 • лише захищені статеві контакти;
 • зміцнення імунної системи;
 • регулярне обстеження у гінеколога чи уролога;
 • дотримання особистої гігієни.

Потрібно ретельно стежити за своїм здоров'ям, не зловживати алкоголем, курінням. Що стосується інтимного життя, то, по можливості, слід виключити часту зміну статевих партнерів. При симптомах необхідно негайно звертатися до лікаря, а не займатися самолікуванням.