Як видалити подошвенную бородавку: огляд різних способів

причини виникнення підошовних бородавок

Підошовні бородавки (шіпіци, плантарние бородавки) - доброякісні новоутворення, причиною появи яких є вірус папіломи людини (ВПЛ). Виникають, в основному, у молодих людей і не становлять особливої ​​небезпеки, оскільки ступінь їх онкогенности занадто низька.

Але, все ж, для видалення наростів краще звернутися до дерматолога. Сучасні інструментальні методи видалення бородавок набагато ефективніше банального чистотілу, і навіть хірургічного втручання, але застосовуються вони виключно за призначенням лікаря.

Така терапія зводить ризик рецидиву патологічного процесу до мінімуму, а також перешкоджає подальшому вкоріненню і розмноженню шкірних новоутворень на підошвах ніг.

Причини виникнення

Бородавка - шкірне новоутворення, що має доброякісну природу. Поява шіпіци обумовлено проникненням в організм людини вірусу папіломи, різновидів якого існує близько 100.

Після проникнення в людський організм ВПЛ може довго нічим себе не видавати, перебуваючи в «сплячому» стані. Але як тільки для нього будуть створені сприятливі умови, він активізується і негайно почне розмножуватися, вражаючи спочатку м'які тканини, а потім - і шари дерми, що рано чи пізно призводить до утворення бородавок.

«Спляче» стан ВПЛ обумовлено:

 • міцним імунітетом;
 • фагоцитозу (специфічна захисна реакція, яка активізується при проникненні патологічних агентів в організм людини).

Ризик зараження ВПЛ залежить від:

 • стану, в якому знаходиться вірус в організмі зараженої людини;
 • характеру контакту (прямий / непрямий);
 • стану імунітету носія ВПЛ.

Люди зі слабким імунітетом найбільше схильні до папіломатозом. Але на освіту підошовних бородавок можуть впливати і інші фактори:

 • постійні стреси;
 • перевтома;
 • недотримання правил гігієни;
 • виснаження організму;
 • незручна або тісне взуття;
 • рани, подряпини, виразки на поверхні шкіри ступень.

Проникнути в організм людини ВПЛ може через:

 • використання рушників або інших предметів, що належать носію вірусу;
 • рукостискання.

До факторів, що призводять до утворення шіпіцу, можна віднести:

 • підвищену пітливість ніг;
 • часті контакти з побутовою хімією (навіть якщо випрану білизну було добре прополоскати);
 • травми, що призводять до порушення цілісності шкіри ніг;
 • мозолі, натоптиші;
 • захворювання ендокринної та серцево-судинної системи;
 • використання нестерильних інструментів для догляду за нігтями;
 • відвідування громадських лазень, саун, басейнів, пляжів.
чому з'являються підошовні бородавки

Шкіра людини складається з кількох шарів, якими є:

 • епідерміс;
 • дерма;
 • підшкірно-жирова клітковина.

Потрапляючи в організм людини, вірус папіломи вражає базальний шар епідермісу (шкірки) і починає активно розмножуватися. Уражені папіломавірусом клітини поступово піднімаються через все злам епідермісу, локалізуючись в результаті на роговомушарі епітелію. Таким чином, відбувається огрубіння і зроговіння шкіри, яке і формує бородавку.

Симптоми

Інкубаційний період у кожної людини триває по-різному. В середньому, він становить від декількох тижнів до півроку. Протягом цього часу кількість заражених вірусом клітин стрімко збільшується. Але оскільки ДНК-ген того типу ВПЛ, який викликає виникнення підошовної бородавки, не проникає в клітинні ядра, ризик розвитку онкологічного процесу практично повністю виключений.

Подошвенная бородавка - тверде шкірне новоутворення, що має чіткі межі і овальну або округлу форму. Розмір наросту коливається в межах 1-2 см в діаметрі. Шіпіца має стрижень, що йде глибоко в шари дерми, і саме він при ходьбі заподіює дискомфорт і больові відчуття. Вона виступає над поверхнею шкіри приблизно на 1-3 см. При цьому новоутворення може мати нормальний колір, або ж світло-коричневий або рожевий відтінок.

На початковій стадії формування шкірного наросту його поверхня гладка, однак, у міру «дозрівання» відбувається його огрубіння, внаслідок чого воно стає шорстким. Його відтінок стає сіро-жовтим, а по центру може виникати кратероподібних поглиблення. Частим явищем також вважається виникнення коричневих точок на поверхні підошовних бородавок. Вони з'являються внаслідок протікання в тканинах новоутворення процесу тромбування поверхневих капілярів.

У більшості випадків підошовні бородавки є поодинокими наростами. Однак в окремих ситуаціях можливе утворення дочірніх шіпіцу, що свідчить про надмірну активність папіломавірусу. Велика кількість новоутворень створює специфічний мозаїчний малюнок в тій ділянці шкіри, де вони локалізуються, тому їх ще називають «мозаїчними бородавками».

Іноді шіпіца може зникати сама, без необхідності в лікуванні. При цьому у людини не залишається ні сліду на тому місці, де вона локализовалась. Однак подібне зустрічається нечасто, оскільки стопа - це місце, де новоутворення часто піддається травмуванню. Внаслідок цього її самоліквідація стає практично неможливою. Навпаки, вона може постійно запалюватися, кровоточити і викликати біль.

Як виглядають підошовні бородавки: фото

як виглядає подошвенная боодавка

Щоб зрозуміти, як виглядає шіпіца на стопі у дорослої людини, можете переглянути представлене фото підошовної бородавки.

Діагностика

У більшості випадків для діагностики підошовних бородавок проведення яких би то ні було діагностичних процедур проводити не доводиться - постановка діагнозу базується на візуальному огляді лікарем-дерматологом уражених наростами ділянок стопи.

Однак якщо існує необхідність у виборі методу видалення шкірного новоутворення, може знадобитися лабораторне дослідження зіскрібка, взятого з поверхні шіпіци.

Як лікувати підошовні бородавки: основні принципи

Найчастіше для лікування підошовних бородавок виявляється цілком достатньо місцевого лікування. Однак якщо вірус занадто активний і мають місце дочірні новоутворення, лікарем може бути призначена системна терапія, яка грунтується на прийомі противірусних та імуномодулюючих медикаментозних препаратів. Вони сприяють придушенню активності папіломавірусу і зміцненню імунітету, що, в свою чергу, допомагає запобігти більш глибоке проникнення ВПЛ і поразки їм здорових ділянок шкірних покривів.

Однак перевагу, все ж, віддається місцевому лікуванню, яке не тільки прибирає верхню частину шіпіци, але і видаляє її стрижень. Але слід зазначити відразу, що використання широко відомих народних засобів від бородавок часто буває не дуже успішним, тому краще, все ж, звернутися за допомогою до дерматолога, пройти обстеження і подальше за ним лікування.

До найефективнішим і часто застосовуваних методів лікування підошовних бородавок відносять:

 1. Хімічну деструкцію. За допомогою спеціальних медикаментозних препаратів проводиться припікання шкірних новоутворень, яке призводить до повного руйнування структури їхніх тканин. Саме на припікати властивості певних трав і засобів базується лікування шіпіцу за допомогою народних засобів.
 2. Використання цитостатичних препаратів для місцевого застосування. Найвищим ефектом володіють засоби на основі 5-фторурацилу, а також мазей.
 3. Заморожування підошовної бородавки рідким азотом. Така процедура називається кріодеструкцією. За допомогою спеціального апарату, куди заправляється необхідний препарат, проводиться заморожування наросту (температура впливу досягає показників в -220 ° С) і його подальше видалення. Маніпуляція проводиться під місцевою анестезією і вимагає ретельного догляду за шкірою після закінчення.
 4. Хірургічне втручання. У цьому випадку вдаються до процесу вискоблювання бородавок спеціальним медичним апаратом - ложкою Фолькмана. Можливо звичайне висічення шіпіцу звичайним скальпелем, але ця процедура вже давно застаріла.

Крім вищеописаних маніпуляцій, видалення підошовних бородавок проводиться і за допомогою сучасних інструментальних методик. Серед них особливою популярністю користуються:

 1. Лазерна коагуляція, яка допомагає позбутися від шкірних наростів всього за 1 сеанс.
 2. Електрокоагуляція. За допомогою спеціального електричного скальпеля проводиться акуратне видалення шіпіци. Після процедури можуть залишатися рани і невеликі рубці, тому застосовують її не настільки часто, як лазерну коагуляцію.
 3. Радіохвильове видалення підошовних бородавок. Маніпуляція виконується за рахунок використання ультразвукових частот, випромінюваних препаратом. Процедура користується такою ж популярністю, як і кріодеструкція або лазерокоагуляция.
 4. Озонотерапія.

Інструментальне видалення підошовних бородавок може бути доповнено місцевою терапією, при цьому використовуються препарати, що володіють противірусним ефектом. Таке поєднання засобів сприяє значному зниженню ризику рецидиву патологічного процесу, значно підвищуючи загальну результативність лікування. Для цього пацієнтові прописуються мазі або підшкірні введення інтерферонів, а також аплікації.

Перед застосуванням медикаментозних препаратів обов'язково проводиться курс лікування, спрямованого на пом'якшення ороговілої шару епідермісу на поверхні шіпіци. З цією метою використовуються кератолітікі, які, однак, не видаляють сам наріст, тому в якості самостійного засобу при папилломатозе вони не годяться. Використовувати можна не тільки мазі - найчастіше лікарі рекомендують клеїти мозольні або бактерицидні пластирі. Досить кілька днів, щоб розм'якшити бородавку, після чого можна переходити безпосередньо до основного лікування.

Оскільки шіпіца схильна до частого запалення, а ризик приєднання вторинної інфекції дуже високий, пацієнту може знадобитися застосування антибактеріальних або протизапальних медпрепаратів. Однак і в цьому випадку особливе місце відводиться місцевому лікуванню.

Видалення підошовних бородавок лазером

Сьогодні одним з найпопулярніших і високоефективних інструментальних методів видалення підошовних бородавок є лазерна коагуляція. Існує кілька різновидів вуглекислотного лазера, за допомогою яких проводиться деструкція шкірного новоутворення. Завдяки цьому для кожного виду наросту застосовується окремий вид лазера, що сприяє повному видаленню бородавки і запобігання її нового появи на обробленому місці.

Принцип дії лазерного променя простий. За рахунок високих температур відбувається випаровування рідин з тканин підошовної бородавки, внаслідок чого відбувається їх некроз. І хоча цей процес займає певний час, лазерокоагуляция дозволяє прибрати неестетичний і болючі новоутворення всього за 1 процедуру. Головним плюсом даної методики є навіть не її висока ефективність, а практично повна відсутність протипоказань і побічних ефектів. Мінус - висока вартість процедури, тому не кожен пацієнт зможе дозволити собі її виконати.

Підібрати оптимальний варіант видалення шіпіцу може тільки кваліфікований фахівець - лікар-дерматолог. Він же порекомендує, як підготуватися до процедури, а також підкаже, які заходи необхідно вжити для запобігання повторного появи підошовної бородавки.

Аптечні готові засоби

як позбутися від підошовної бородавки

Якщо підошовна бородавка ще не встигла глибоко вкоренитися і огрубіти, її можна вивести і за допомогою готових розчинів і мазей, вільно відпускають в аптеках. До складу кожного з засобів входить луг або кислота, тому необхідно строго дотримуватися інструкції по застосуванню обраного препарату.

Хороший засіб від шіпіцу - саліцилова або борна кислота, що застосовується у вигляді мазей або аплікацій.

Народна медицина

В арсеналі народної медицини теж є чимало рецептів, які мають високу ефективність при боротьбі з різними видами бородавок - в тому числі і підошовними. Але застосовувати їх в якості самостійних засобів недоцільно - в більшості випадків їх необхідно комбінувати з аптечними ліками.

Ось найдієвіші рецепти:

 1. Сік чистотілу. Мабуть, це одне з найбільш популярних і ефективних народних засобів, що застосовуються для лікування різних видів шкірних наростів. Обробляти нарости потрібно тільки свіжим соком 2-3 рази на день до повного їх зникнення.
 2. Сік часнику. Це засіб має потужний противірусну, бактерицидну і протизапальним ефектом. Перед його застосуванням для лікування підошовних бородавок наріст потрібно спочатку розпарити і трохи надрізати, після чого змастити його соком часнику і обернути пов'язкою. Процедуру проводити щодня. Курс лікування становить 2-3 тижні.
 3. Оцтова кислота. Для приготування лікувального засобу необхідно настояти цибулю в оцтової кислоти протягом 2-3 годин, після чого зробити компрес і закріпити його пов'язкою. Залишити на ніч.
 4. Кашка, приготовлена ​​з ягід горобини.

Однак найефективнішим засобом в боротьбі з бородавками не є препарати, що не перераховані вище рецепти народної медицини, і навіть не сучасні інструментальні методи їх видалення, а міцна імунна система. У людей, в імунному статусі яких відбулися позитивні зміни, спостерігалися випадки самостійного зникнення шкірних новоутворень на стопах.

Зміцнити імунну систему можна багатьма способами: спортом, пішими прогулянками на свіжому повітрі, правильним харчуванням, відмовою від шкідливих звичок і, нарешті, спеціальними медикаментозними препаратами - імуномодуляторами. Як би там не було, а саме стійкий і міцний імунітет є запорукою абсолютного здоров'я всього організму.

Профілактика

Первинна профілактика підошовних бородавок спрямована на запобігання інфікування ВПЛ. Для цього необхідно:

 • мати індивідуальну взуття при відвідуванні громадських басейнів, лазень, саун;
 • користуватися виключно своїми рушниками і засобами особистої гігієни;
 • носити зручне взуття;
 • боротися з пітливістю ніг;
 • обробляти будь-які рани, тріщини і навіть незначні подряпини на ногах.

Для проведення вторинної профілактики підошовних бородавок необхідно зміцнювати імунну систему, застосовуючи противірусні та імуномодулюючі препарати. Починати приймати призначені лікарем ліки необхідно відразу після проведення процедури з видалення шкірного новоутворення, яка сама по собі є стресом для організму.

Терапевтичний курс вкрай необхідно довести до кінця, оскільки його переривання зведе всі докладені зусилля до нуля, тому виключити ризик повторного освіти підошовних бородавок не зможе навіть кваліфікований фахівець.