Папіломи: фото, причини, лікування папілом

причини виникнення папілом

Папілома - доброякісне новоутворення шкіри у вигляді невеликих наростів і бородавок. Сьогодні доведено, що папіломи мають вірусне походження. Заразитися захворюванням можна контактно-побутовим шляхом, при попаданні вірусу всередину шкіри через її невеликі пошкодження і мікротріщини. В даний час відкрито кілька основних видів папілом: плоскі, прості, підошовні, ниткоподібні, загострені. Існує папіломи, які передаються при незахищеному статевому контакті. Такі новоутворення називаються гострими кондиломами і несуть велику небезпеку для здоров'я жінки. Місцем їх локалізації є зовнішні статеві органи, шийка матки. Подібні папіломи зазвичай залишаються непоміченими, оскільки ніяк не видають своєї присутності. Однак велика ймовірність їх перетворення в злоякісну пухлину слизової оболонки шийки матки.

Причини появи папілом

Причиною захворювання є вірус папіломи людини (абревіатура - ВПЛ), що відноситься до сімейства Papoviridae. Потрапляючи в людський організм, вірус папіломи впроваджується в базальні клітини епітелію, де і відбувається його активне розмноження. Поява папіломи або бородавки на шкірі є результатом високої активності вірусу. Саме новоутворення складається з епітеліальної тканини, що містить кровоносні судини, тому його травмування може призвести до відкриття кровотечі.

Освіта більшості локалізуються на зовнішніх покривах тіла папілом супроводжується появою будь-яких симптомів. Іноді вони можуть даватися взнаки легким поколюванням і сверблячкою шкіри. Розпізнати папілом можна по її зовнішньому вигляду. Зовні вона являє собою невеликий наріст, що підноситься над шкірою і, як правило, не відрізняється від неї кольором. Іноді зустрічаються світло-коричневі папіломи. Великі новоутворення, що досягають двох сантиметрів і локалізуються на відритих ділянках тіла (шия, область декольте, обличчя), можуть приносити естетичні незручності.

Причиною появи папіломи найчастіше є ослаблений імунітет, не здатний вчасно впоратися з вірусом, що потрапив в організм. Факторами ризику виступають: куріння, зловживання алкоголем, часті стреси, захворювання системи травлення, безладні статеві зв'язки. Заразитися захворюванням також можна при відвідуванні басейнів, саун та громадських лазень. Папілома передається від матері немовляті при його народженні. Розташовується в глибоких шарах епітелію і не дає про себе знати вірус вважається сплячим, він не становить загрози як для самого його носія, так і для його оточення. Тому наявність його в організмі людини не є показанням до лікування. Заразною папілома стає, досягаючи верхніх шарів шкіри і локалізуючись над її поверхнею у вигляді видимого новоутворення.

Лікування папілом

Займатися самостійним лікуванням папіломи вкрай не рекомендується. У кращому випадку його підсумком буде відсутність позитивного результату, в гіршому - занесення під шкіру вторинної інфекції. Не можна самостійно проводитися видалення папіломи, виривати її, а також розчісувати або дряпати нігтями. Неправильно віддалена папілома через деякий час знову утворюється на колишньому місці. Тому довірити це делікатна справа слід фахівця - дерматолога.

способи видалення папілом

Сьогодні існує кілька способів видалення папіломи:

  • Електрокоагуляція;
  • Лазерне видалення;
  • Видалення радионожом;
  • Кріодеструкція.

Електрокоагуляція полягає у впливі на уражену захворюванням ділянку шкіри високочастотним струмом, під впливом якого відбувається згортання тканин білка. Анестезія застосовується в разі видалення папіломи великих розмірів. Основний плюс даного методу полягає в повній безкровність самої процедури видалення, після проведення якої на шкірі не залишається помітних слідів медичного втручання.

Використання лазера в медичних цілях значно полегшило існування як самих лікарів, так і пацієнтів. Сьогодні за допомогою лазера проводяться куди більш серйозні операції, ніж видалення звичайної бородавки. Лазерний метод видалення доброякісних шкірних новоутворень визнаний у всьому світі. Він має масу переваг: швидке проведення процедури, порівняльна безболісність, відсутність крові і рубців на шкірі, які утворюються після видалення папіломи скальпелем хірурга. Після проведення лазерного видалення папіломи на шкірі пацієнта утворюється тонка захисна плівка, яка відпадає через 12-14 днів самостійно, залишаючи на своєму місці здорову нічим не відрізняється від інших покривів тіла шкіру.

Пацієнтам, які побоюються повторної появи папіломи або вже мали невдалий досвід позбавлення від неї, рекомендується видалення новоутворення за допомогою спеціального радіоножа, яким відсікається всю ділянку епітеліальної тканини разом з розташованої на ньому папилломой. Операція, безумовно, проводиться із застосуванням анестезії і гарантує довічне позбавлення від папіломи на даному шкірному ділянці.

Ще одним сучасним способом видалення небажаних дефектів на шкірі є кріодеструкція - припікання новоутворення за допомогою рідкого азоту. Сама процедура безболісна, однак має один недолік - в деяких випадках, наприклад, при гострій кондиломи, вона малоефективна.

Підказати, який метод найбільш ефективний для видалення папіломи в кожному конкретному випадку, може фахівець. Вирішивши раз і назавжди позбутися від неприємного прояви вірусу на своїй шкірі, слід особливу увагу приділити тому установі, в якому буде проводитися сама процедура. Зараз багато косметичні салони пропонують видалення родимок, папілом і бородавок за порівняно невисоку плату, проте більшість з них не може гарантувати повну безпеку видалення і відсутність небажаних наслідків. Як показує практика, видаляти всі шкірні новоутворення, в тому числі і папіломи, рекомендується тільки в лікувальних установах і після консультації з дерматологом, який проведе діагностику захворювання, встановить його точне походження і тільки потім призначить процедуру видалення.