Симптоми, лікування вірусу папіломи людини

симптоми і лікування вірусу папіломи людини

Вірус папіломи людини (ВПЛ) - це специфічний збудник, який викликає інфекційне захворювання хронічного характеру, іменоване папіломавірусною інфекцією, найбільш поширеною інфекцією серед людей.

Сучасній медицині відомо кілька різновидів даного мікроорганізму, кожен з яких має різні прояви: бородавки на шкірі ніг, рук та інших частинах тіла, гострі кондиломи на слизових оболонках геніталій. ВПЛ населяє виключно базальний шар шкіри і передається статевим шляхом.

Різновиди

Існує величезна кількість різновидів вірусу. Деякі з них взагалі не шкідливі для людини. Однак, близько сорока видів ВПЛ викликають розвиток кондилом на статевих органах, як чоловіків, так і жінок. А є й такі, які провокують розвиток злоякісних клітин.

Серед усіх відомих різновидів вірусу папіломи людини виділяють найбільш поширені типи:

 • ВПЛ, що викликає підошовні бородавки, що нагадують за зовнішнім виглядом мозолі;
 • ВПЛ, що викликають розвиток плоских бородавок;
 • ВПЛ, що викликають зростання звичайних бородавок;
 • ВПЛ, що провокують розвиток гострих кондилом і папілом на статевих органах у чоловіків і у жінок;
 • ВПЛ, що провокують висипання, які є передраковими.

За ймовірністю розвитку онкологічних захворювань все ВПЛ поділяють на безпечні віруси, віруси низького онкогенного ризику і віруси високого онкогенного ризику. Останні спостерігаються на статевих органах чоловіків і жінок у вигляді гострих кондилом і папілом. При виявленні наростів даного виду необхідно термінове їх видалення.

Як передається

Вірус папіломи людини є дуже заразним. Саме зараження в більшості випадків відбувається в ранньому дитинстві, під час активного дослідження малюками навколишнього світу, при якому відбувається пошкодження шкірних покривів дитини (садна, подряпини). Саме через такі пошкодження папіломавіруси і проникають в дитячий організм.

Певні штами вірусу у дорослих людей викликають розвиток гострих кондилом. Механізм передачі в даному випадку - виключно статевий. Вірус проникає через мікротравми статевих органів від одного статевого партнера до іншого, в тому числі через анальні контакти, а також оральний секс.

Крім цього виділяють ще кілька шляхів передачі вірусу папіломи людини:

 • передача вірусу від матері до дитини під час пологів. В даному випадку розвиток папілом у новонародженого відбувається на слизовій оболонці рота і горла, а також в області заднього проходу і статевих органів;
 • самозараження, при якому вірус переноситься під час гоління або видалення волосся з однієї ділянки тіла на інший;
 • передача вірусу побутовим шляхом (в душі або басейні).

Симптоми

Імунітет здорової людини в стані побороти активність вірусу на ранній стадії його розвитку, і тому в більшості випадків вірус папіломи людини ніяк себе не проявляє. Зниження імунітету дозволяє вірусу активізуватися, що призводить до появи характерної клінічної симптоматики. Зібравшись в певному місці на шкірі або слизовій оболонці, віруси порушують відтворення клітин, прискорюючи їх поділ. При цьому з'являються нарости, що характеризують наявність вірусу в організмі. Нарости можуть бути у вигляді папілом, гострих кондилом, бородавок.

Папілома являє собою м'який наріст подовженої форми, який кріпиться до шкіри за допомогою ніжки. Найчастіше папіломи утворюються під молочними залозами у жінок, в пахвових западинах, в паху, на шиї, а в деяких випадках на обличчі. Кількість і розміри папілом стрімко збільшується.

Бородавки - це круглі, жорстким, шорсткі на дотик нарости з чітко окресленими кордонами діаметром від 2 мм до 1см. Утворюються найчастіше на кистях рук, ліктях, колінах.

Загострена кондилома є досить м'які з шорсткою поверхнею нарости, прикріплені до шкіри за допомогою ніжки. Найчастіше утворюються в області зовнішніх статевих органів і заднього проходу. Відмітна риса гострих кондилом - стрімке зростання у вигляді грон або цвітної капусти.

У жінок

Потрапляючи в організм жінки, вірус папіломи людини провокує появу гострих кондилом або генітальних папілом (у віці від 15 до 30 років), а також нерідко призводить до розвитку ерозії і дисплазії шийки матки. Перші новоутворення з'являються, як правило, протягом трьох місяців з моменту інфікування і розташовуються в більшості випадків на малих статевих губах, в області каналу шийки матки, на шкірі навколо заднього проходу, в ротовій порожнині. Тривалий час інфекція може жити в жіночому організмі, нічим себе не проявляючи. Наступ періоду менопаузи активізує вірус, що може викликати озлокачествление клітин слизової оболонки статевих органів.

У чоловіків

Характерною особливістю вірусу папіломи людини у чоловіків є тривале і безсимптомний розвиток захворювання. На тлі стійкого імунітету вірус не має зовнішніх проявів. Але такі чинники, як переохолодження, перевтома, інфекційні захворювання можуть істотно знизити рівень імунітету, що само по собі призведе до появи перших клінічних ознак у вигляді новоутворень на шкірі і слизових оболонках. У чоловіків можуть розвиватися гострі кондиломи (генітальні папіломи), улюбленим місцем проживання яких є область анального отвору і статевий член. У чоловіків також може спостерігатися папилломатоз гортані в поворотній формі.

Лікування вірусу папіломи людини

Сучасна медицина не має у своєму розпорядженні ні одним спеціальним лікарським препаратом, здатним подолати вірус папіломи людини. Велика частина наростів здатна пропадати самостійно за період від 6 місяців до 3 років. Раніше перенесений тип вірусу виробляє довічний імунітет у організму.

Лікування ВПЛ в переважній більшості випадків спрямована не на усунення збудника, а на ліквідацію зовнішніх проявів його активності. Бородавки і папіломи видаляють в тих випадках, коли вони доставляють косметичні незручності або стають болючими. Видалення ж гострих кондилом є обов'язковим, як у чоловіків, так і у жінок. Основними методами видалення є: електрокоагуляція за допомогою електричного струму, кріодеструкція з використанням рідкого азоту.

Лікування папілом і бородавок передбачає застосування наступних медичних процедур:

 • щоденна обробка бородавок 20% розчином саліцилової кислоти на протязі тривалого періоду часу;
 • ін'єкції в осередок інфекції;
 • локальна обробка бородавок кремами;
 • припікання папілом і бородавок спеціальними препаратами;
 • кріотерапія (видалення новоутворень за 3-4 сеансу);
 • лазеротерапія (1-3 сеансу).

Лікування народними засобами

Лікування ВПЛ передбачає використання методів народної медицини. До найбільш поширених з них відносять:

 • обробка бородавок соком чистотілу, кульбаби, зеленого яблука, алое;
 • компреси з кашки, приготовленої з листя заячої капусти, примерзшей горобини, часнику, каланхое;
 • ванночки з міцним настоєм звіробою і ромашки;
 • обробка бородавок відваром вербової кори в оцті.

Не слід чекати від лікування народними засобами моментального одужання. Це тривалий і завзятий процес. Але терпіння і наполегливість винагородять позитивним результатом.